trawa z rolki
17 grudnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czy trawa z rolki wymaga nawożenia?

Dobrze utrzymany trawnik to nieodłączny element każdego ogrodu. Nie tylko ładnie wygląda, lecz także pozwala na miłe spędzanie czasu, zabawę z dziećmi czy wypoczynek. Zakładanie trawnika wymaga jednak sporej ilości pracy i nie zawsze kończy się powodzeniem, chyba że zdecydujemy się na zakup trawy z rolki. Choć taki trawnik gwarantuje znakomity efekt w krótkim czasie, to nie można zapominać o jego właściwej pielęgnacji i nawożeniu.

Układanie trawy z rolki

Trawnik z rolki to najszybszy i najpewniejszy sposób na wyhodowanie ładnej sprężystej trawy. Jeśli przy układaniu będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń, to zyskujemy pewność, że trawa się przyjmie. Koniecznie trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże, odchwaszczając i spulchniając ziemię. Musimy także pamiętać o tym, by podczas układania właściwie docisnąć darń do gruntu. Chodzi o to, by korzenie mogły łatwo przeniknąć do gleby. Dobrym pomysłem będzie więc przeprowadzenie wałowania. Ułożoną trawę z rolki trzeba oczywiście podlać – podkreśla ekspert z firmy GreenFlor, zajmującej się produkcją trawy w rolkach i systemów do wykonywania zielonych dachów.

Trzeba pamiętać, że choć układanie trawnika z rolki jest stosunkowo proste, to nawierzchnia nie nadaje się do używania zaraz po jej przygotowaniu. Przez kilka tygodni warto nie wchodzić na ułożoną trawę. Nie można natomiast zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Gdy system korzeniowy wniknie już w glebę, warto też przeprowadzić pierwsze koszenie. Zwykle powinno się odczekać około 2 tygodnie, zanim będzie to możliwe.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Trzeba pamiętać, że trawa układana z rolki nie jest żadnym sztucznym tworem, a żywą rośliną. Wymaga więc podobnej pielęgnacji jak każdy inny trawnik. Trawę z rolki trzeba podlewać. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy powierzchnia ziemi jest jeszcze chłodna i woda ma szansę na przesiąknięcie do gleby. Ilość wody trzeba dopasować do panujących warunków. Gdy jest cieplej, każdy metr trawnika trzeba podlać obficiej.

Bardzo ważne jest również systematyczne koszenie i nawożenie trawnika.

Trawa do dobrego wzrostu potrzebuje gleby o właściwych parametrach. Ważne jest przede wszystkim jej pH, które powinno wynosić od 5,5 do 6,5. W przypadku, gdy ziemia jest zbyt kwaśna, konieczne może być wapnowanie trawy. W razie gdy gleba jest zasadowa, trzeba skorzystać z nawozów, które pozwolą na podniesienie jej kwasowości.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych do pielęgnacji trawy. Dobiera się je w zależności od pory roku – te przeznaczone do nawożenia jesienią, są bogate w potas i fosfor – makroelementy, które mają dobry wpływ na zimowanie trawnika. Nawożenie trawnika z rolki wykonuje się kilkakrotnie w sezonie, zwykle wiosną, gdy temperatura już wzrośnie, a trawnik zostanie zgrabiony i spulchniony, a także w ciągu lata i przed początkiem jesieni. Bardzo ważne jest również równomierne rozprowadzanie nawozu.

Dbając o trawnik, nie można też zapomnieć o jego aeracji i wertykulacji.