Projekt domu pasywnego
1 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy styropian nadaje się do izolowania domu pasywnego?      

Domy pasywne to budynki nowej generacji, które zapewniają minimalne zużycie energii, a tym samym – gwarantują niskie koszty eksploatacji i oszczędność na rachunkach za prąd i ogrzewanie. To wszystko umożliwia szereg rozwiązań termoizolacyjnych, m.in. zastosowanie energooszczędnych okien, technologia budowy przegród czy wykorzystanie materiałów izolacyjnych, w tym specjalnego rodzaju styropianu. Na czym polega ocieplenie domu ekologicznego i czym jest styropian pasywny? O tym w artykule.

Ocieplenie domu pasywnego – co warto wiedzieć?

Komfort cieplny w budynkach pasywnych, jak wskazuje nazwa, uzyskiwany jest głównie “biernie”. Energia potrzebna do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej pochodzi np. z promieniowania słonecznego, z gruntu i z powietrza (pompy ciepła). Nie stosuje się zatem żadnych energochłonnych urządzeń elektrycznych czy zasilanych paliwem. Domy pasywne mają relatywnie niskie zapotrzebowanie na energię, jednak, aby spełniały swoją funkcję muszą być dobrze zaizolowane. Minimalne współczynniki strat ciepła uzyskuje się poprzez montaż energooszczędnych okien (3-, a nawet 4-szybowych), konstrukcję pozbawioną mostków termicznych, zastosowanie wentylacji mechanicznej czy właśnie efektywnej izolacji termicznej i dobrej jakości materiałów uszczelniających. Kompleksową budową ekologicznych i energooszczędnych domów w technologii Bee House zajmuje się firma RISTEL – domy nawet w 3 miesiące!

Styropian grafitowy do izolacji domu pasywnego

Odpowiednia termoizolacja budynków pasywnych pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w ciągu roku nawet kilkanaście razy, w porównaniu do konstrukcji tradycyjnych. Niewielki poziom strat ciepła można osiągnąć m.in. przy użyciu specjalnego styropianu pasywnego, zwanego też grafitowym. Materiał ten, o charakterystycznym szarym kolorze, zawiera dodatek grafitu poprawiający izolacyjność budynku. Nadaje się do zastosowania zarówno w przegrodach pionowych, jak i poziomych. Dzięki temu można uzyskać wymagany przez przepisy współczynnik przenikania ciepła dla ścian na poziomie 0,20 W/(m2•K) i ogólną redukcję zapotrzebowania ciepła domu w ciągu roku do 15 kWh/m2. Pasywne budownictwo pozwala zaoszczędzić na rachunkach i już teraz można zaobserwować, że powoli wypiera ono budowę w tradycyjnej technologii. To szczególnie ważna informacja dla inwestorów i wszystkich tych, którzy myślą o swoich domach w kontekście długoterminowych inwestycji.