klimatyzator
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy serwis klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie?

Klimatyzacja jest najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Jej instalacja ułatwia znoszenie letnich upałów podczas pracy, sprzyjając koncentracji i zmniejszając zmęczenie, daje również możliwość relaksu i wypoczynku. Jej montaż, dzięki skutecznej filtracji, może znacznie poprawić jakość powietrza, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergię. Działanie klimatyzacji wymaga jednak odpowiedniego serwisowania.

Dlaczego klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania?

Każde urządzenie elektryczne lub mechaniczne wymaga wykonywania okresowych przeglądów, podczas których kontroluje się stan urządzenia, dokonuje niezbędnych napraw, a przede wszystkim uzupełnia elementy ulegające normalnemu zużyciu podczas eksploatacji. Podobne zasady obowiązują także w przypadku klimatyzacji. Najważniejszymi kwestiami będzie w ich przypadku zadbanie o gruntowne oczyszczenie całego układu oraz sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego. Regularny serwis klimatyzacji gwarantuje utrzymanie pełnej wydajności, a więc skuteczne chłodzenie przy ograniczonym zużyciu prądu, co bezpośrednio przekłada się na ponoszone koszty. Zapobiega także pojawieniu się grzybów i bakterii, które w wilgotnym środowisku panującym wewnątrz kanałów wentylacyjnych oraz w samych urządzeniach znajdują bardzo dobre warunki do rozwoju, a ich rozprzestrzenianie się może spowodować wiele niebezpiecznych i trudnych w leczeniu chorób. Nie można też zapominać, że przy zupełnie normalnym działaniu układu może dojść do zmniejszenia ilości czynnika chłodniczego, który powinien być w razie potrzeby uzupełniony.

Jakie czynności wykonuje się podczas przeglądów?

Przegląd klimatyzacji powinien być zawsze prowadzony przez wyspecjalizowaną firmę, tym bardziej że od pewnego czasu obsługa tego typu urządzeń wymaga posiadania specjalnych uprawnień, co ma związek z koniecznością właściwej utylizacji czynników chłodniczych oraz ich wpływem na środowisko naturalne. Dobrym wyborem okaże się np. firma MK KlimaGut z Proszowic, zajmująca się również montażem urządzeń klimatyzacyjnych, a ponadto systemami wentylacyjnymi. Podczas czynności serwisowych zwykle głównymi zadaniami są odgrzybianie i dezynfekcja oraz kontrola poziomu czynnika chłodniczego. Ważne będzie również usuwanie zwykłego kurzu i zabrudzeń, które mogą pogarszać skuteczność działania klimatyzatora. Specjaliści sprawdzają wydajność osiąganą przez urządzenie, dokonują weryfikacji połączeń elektrycznych i pomiarów instalacji, a także kontrolują szczelność połączeń układu. Do podstawowych zabiegów należy też przyjrzenie się pracy zamontowanej w klimatyzatorze sprężarki oraz staranne oczyszczenie parownika i skraplacza. Przegląd jest także okazją do wymiany filtrów i sprawdzenia ustawień.