Posadzki anhydrytowe
14 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy posadzki anhydrytowe to dobre rozwiązanie dla domu?

Pięknie wyglądająca posadzka może być ozdobą każdego wnętrza. Zanim będzie można ułożyć efektownie wyglądający gres, terakotę czy deski lub parkiet konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie podłogi. W tym celu można stosować różne rozwiązania, najkorzystniejszym z nich jest wybór wylewek anhydrytowych. Wiąże się to zarówno z ich właściwościami, jak i samym procesem ich wykonywania.

Wylewka anhydrytowa – co to takiego?

Wylewki anhydrytowe to materiał, który składa się z bardzo drobnego piasku oraz odwodnionego siarczanu wapnia, pełniącego funkcję spoiwa wiążącego ziarna. Przed układaniem sproszkowana mieszanka jest uzupełniania sporą ilością wody, co sprawia, że zyskuje półpłynną konsystencję. Dzięki niej wylewka jest łatwa w rozprowadzeniu, ma także własności samopoziomujące.

Jakie właściwości mają wylewki anhydrytowe?

Najbardziej charakterystyczną cechą posadzki anhydrytowej jest jej wysoka wytrzymałość na obciążenia połączona z dużą elastycznością. Podczas wiązania nie występuje w niej skurcz, nie zmienia więc swego rozmiaru ani nie pęka podczas wysychania. Po wykonaniu wylewki nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji, a jedynie zachowania odpowiedniej przerwy technologicznej. W większości przypadków wylewki anhydrytowe nie potrzebują zbrojenia, tam, gdzie będzie to konieczne, można użyć specjalnych włókien.

Dlaczego warto wybrać wylewkę anhydrytową?

Użycie wylewki anhydrytowej sprawia, że nawet na stosunkowo dużej powierzchni nie trzeba wykonywać dylatacji, podłoga może więc tworzyć jednolitą strukturę. Istotny jest też fakt, że materiał tego rodzaju może być układany w warstwach o różnej grubości. W zależności od producenta będzie to od nieco ponad 1–2 mm do nawet 10 cm. Wylewki anhydrytowe sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Zawdzięczają to swemu szybkiemu nagrzewaniu się oraz znakomitemu przewodzeniu ciepła. Półpłynna konsystencja oznacza też dobre wypełnienie przestrzeni wokół rurek i ułatwia uniknięcie tworzenia się pustek powietrznych.

Czy wylewki anhydrytowe mają jakieś ograniczenia?

Wylewek anhydrytowych nie powinno się stosować w miejscach, gdzie będą one narażone na kontakt z wodą. Nie są więc zalecane do pralni, łazienek i kotłowni, o ile nie zostaną odpowiednio zabezpieczone warstwą hydroizolacyjną. Mają one też mniejszą odporność na ścieranie, dlatego muszą być wykończone wybranym materiałem posadzkowym. Wykonanie wylewek anhydrytowych najlepiej zlecić doświadczonemu wykonawcy. Dobrym wyborem będzie firma Kuca, która od lat specjalizuje się w tym obszarze.