kobieta myje podłogę
23 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy panele winylowe są łatwe w czyszczeniu?

Panele winylowe zdobywają coraz większe uznanie. Z łatwością można je stosować w każdej przestrzeni mieszkalnej. Doskonale imitują naturalny parkiet, stają się alternatywą dla zimnych posadzek kamiennych, do tego charakteryzują się idealną wytrzymałością, trwałością i odpornością na intensywną eksploatację. Sprawdź, czy równie łatwo udaje się utrzymać je w czystości oraz jak przeprowadzać na nich zabiegi pielęgnacyjne.

Właściwości paneli winylowych

Ponieważ panele winylowe są odporne na wilgoć i działanie wody, coraz częściej wykorzystuje się je do aranżacji łazienek oraz kuchni. Z powodzeniem można stosować je również w pokojach, reprezentacyjnym salonie, w korytarzu czy wiatrołapie, czyli we wszystkich miejscach, które są narażone na intensywną eksploatację, w tym mocne zabrudzenia.

Jak przyznają pracownicy firmy WinyLove, która w swojej ofercie ma różnego rodzaju podłogi, inwestorzy coraz częściej decydują się na panele winylowe, ponieważ taka podłoga jest maksymalnie praktyczna. Spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, można ją dopasować do indywidualnych preferencji, uwzględniając szeroką gamę wzorów czy kolorów. Co więcej, panele winylowe są doskonałym przewodnikiem ciepła, dlatego powszechnie stosuje się je na ogrzewanie podłogowe. Bez względu na to, jaki rodzaj paneli winylowych zostaje zastosowany, wszystkie można z łatwością utrzymać w czystości. Ich mycie nie stanowi większego problemu.

Jak czyścić panele winylowe?

Najlepszą metodą na utrzymanie paneli winylowych w czystości jest regularne czyszczenie zabrudzeń od razu po ich zauważeniu. W większości przypadków wystarczy przemycie podłogi czystą wodą i bawełnianą ściereczką. Można również stosować dedykowane preparaty myjące. Producenci tego rodzaju podłóg oferują jednocześnie szeroki wybór środków czyszczących. W celu umycia paneli winylowych świetnie sprawdza się wykorzystywanie automatycznych, bezprzewodowych odkurzaczy mopujących.

Przed czyszczeniem takich podłóg na mokro zaleca się ich sprzątnięcie na sucho. W tym celu zastosować można szczotkę albo odkurzacz z nakładką dostosowaną do powierzchni twardych.

Chociaż panele winylowe są odporne na działanie wody, to nie zaleca się ich czyszczenia myjką parową. Podczas wyboru detergentów najlepiej wybierać preparaty, których pH jest maksymalnie zbliżone  do neutralnego. Należy również pamiętać o korzystaniu ze szczotek przeznaczonych do użytku domowego. Taka pielęgnacja daje pewność, że panele pozostaną w dobrej kondycji.