instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym
24 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy opłaca się korzystać z fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym?

Praca w gospodarstwie rolnym stanowi jedną z najtrudniejszym profesji, która wymaga dużej ilości pracy, ale i środków, takich jak energia elektryczna. Nie dziwi, więc fakt, że od kilku lat liczba instalacji fotowoltaicznych montowanych na wsiach i w małych miasteczkach stale rośnie. Jest to szansa na duże oszczędności dla rolników, którzy cenią sobie, że mogą korzystać z taniej i czystej energii. Jakie korzyści mogą zyskać rolnicy, jeśli zamontują instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie?

Zużycie prądu w gospodarstwie

Popularność fotowoltaiki na wsiach i w małych miejscowościach w ostatnich latach stale wzrasta, a to wszystko, dlatego, że również rolnictwo wciąż się rozwija i jest coraz bardziej zmechanizowane. Współczesne gospodarstwa rolne muszą ponosić co roku ogromne koszty – w tym aż 20% z nich jest związane z zużyciem prądu. Maszyny stosowane obecnie są coraz bardziej energochłonne, a to napędza kolejne koszty ich użytkowania. Same wydatki na prąd w gospodarstwie rolnym to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie, dochodzący nawet do kilku tysięcy złotych za okres rozliczeniowy. Rolnicy, szukając sposobu na obniżenie rachunków, często decydują się, więc na zakup instalacji fotowoltaicznej od sprawdzonych firm, takich jak firma fotowoltaiczna Elenco.

Zalety instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym

Największą zaletą instalacji fotowoltaicznych, która ma duże znaczenie dla rolnika, jest fakt, że panele słoneczne wytwarzają energię przez cały rok. Prąd przetworzony przez panele jest, więc wykorzystywany na rzecz codziennych potrzeb, a nadwyżka energii magazynowana jest przez sieć energetyczną. W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna nie wytworzy wystarczającej ilości prądu w okresie zimowym lub jesiennym, prosument ma możliwość dokupienia odpowiedniej ilości energii. Niewątpliwą zaletą montażu fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest możliwość odliczenia 25% wartości inwestycji w panele słoneczne od podatku rolnego, który dotyczy użytków rolnych oraz gruntów zadrzewionych na użytkach rolnych.

Ulgę w wysokości ¼ kwoty instalacji fotowoltaicznej odlicza się od podatku rolnego już po zakończeniu inwestycji. Ze zniżki mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki, które nie posiadają osobowości prawnej. Musi jednak zostać spełniony warunek, że wymieniony wyżej podmiot, jest właścicielem gruntów, posiadaczem samoistnych gruntów, użytkownikiem wieczystymi gruntów lub posiadaczem gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa.