okładziny elewacyjne
29 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Czy okładziny elewacyjne przepuszczają światło?

Funkcją elewacji jest ochrona budynku przed wpływem warunków atmosferycznych. Może ona jednak stanowić również ozdobę. Elewację można wykonać nie tylko za pomocą tynku, ale również wykorzystując okładziny elewacyjne różnego rodzaju. Każda okładzina ma nieco inne właściwości. Niektóre z nich przepuszczają nawet światło. O jakie okładziny elewacyjne chodzi?

Panele z poliwęglanu komorowego

Poliwęglan to zamiennik szkła. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji okien do dachów płaskich, świetlików czy ogrodów zimowych, ale również do wykonywania okładziny elewacyjnej. To właśnie okładzinę z tego materiału charakteryzuje wysoka przepuszczalność światła. Jej cechą jest również wytrzymałość, odporność na wysokie temperatury oraz świetna izolacja termiczna. Panele z płyt poliwęglanowych dobrze prezentują się w połączeniu z drewnem, betonem lub czerwoną cegłą. Wykorzystuje się je najczęściej w nowoczesnych budynkach, takich jak hale sportowe i magazynowe czy biurowce. Jak można przeczytać na stronie firmy Lumiterm, która specjalizuje się w wyrobach z poliwęglanu, takie okładziny występują w różnych wariantach kolorystycznych. Stwarza to projektantom nieograniczone możliwości tworzenia atrakcyjnych kompozycji. A zatem panele z poliwęglanu to nie tylko praktyczne rozwiązanie – wpływają też na korzystny wygląd budynku.

Inne rodzaje okładzin elewacyjnych

Panele z poliwęglanu sprawdzają się w konkretnych przypadkach. Jednak z reguły okładziny elewacyjne tworzy się z innych materiałów. Do okładzin klejonych wykorzystuje się płytki klinkierowe lub betonowe oraz gres. Przed przystąpieniem do pracy, powierzchnia pod elewację musi być oczyszczona i zagruntowana. Mocowanie okładziny odbywa się przy pomocy elastycznych zapraw klejowych.

Kolejnym rodzaje są elewacje z płyt kamiennych. Do lżejszych okładzin wykorzystuje się klej, a do cięższych specjalne kotwy. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku dolnych partii domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć go do pokrycia całej powierzchni elewacji. Okładziny murowane są wykonywane z cięższych materiałów, dlatego trzeba je przewidzieć już na etapie fundamentowania. Robi się je m.in. z klinkieru, bloczków betonowych i specjalnej cegły elewacyjnej. Okładzina tego typu stanowi również osłonę dla ocieplenia. Ostatnim rodzajem są elewacje wentylowane. Mogą występować w wersji lekkiej (z drewna, sidingu lub profilowanej blachy) bądź ciężkiej (z płyt betonowych, kamiennych lub włókno-cementowych). W zależności od rodzaju, materiały montuje się na różnych konstrukcjach nośnych. Do okładzin tego typu należy również tzw. szklenie strukturalne, które gwarantuje jednokierunkową przezroczystość i ochrania wnętrze budynku przed promieniowaniem.