6 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy ogrzewanie pelletem jest kosztowne?

Szukasz ekologicznej alternatywy dla węgla? Rozwiązaniem może być ogrzewanie pelletem. Materiał oferowany jest co prawda w podobnej cenie, ale w przeciwieństwie do klasycznego opału – jest przyjazny środowisku. Poza tym jest też o wiele wygodniejszy w użytkowaniu. Zazwyczaj pakuje się go do worków, przez co w trakcie przechowywania nie brudzi pomieszczenia. Jak dokładnie prezentują się koszty korzystania z pelletu?

Czym jest pellet? Jak powstaje?

Ekologiczny opał w postaci pelletu powstaje z trocin i odpadów drzewnych. Materiał poddaje się dokładnemu prasowaniu w wysokiej temperaturze, a następnie formuje w owalne granulki. Co bardzo ważne, pellet nie zawiera w składzie żadnych sklejających środków chemicznych. Jest całkowicie naturalny, przez co uważa się go za ekologiczną alternatywę dla innych rozwiązań. Podczas spalania nie dochodzi do uwalniania szkodliwych substancji ani zbyt dużej emisji dwutlenku węgla.

Pamiętaj jednak o odpowiednim, przemyślanym wyborze materiału opałowego. Do domu nie nadaje się zwykły, bardzo tani pellet przemysłowy. Mniejszych rozmiarów kocioł wymaga bowiem nieco większej rozwagi w jego doborze. Najlepiej skorzystać z oferty dostawcy, który działa kompleksowo. Przykładem niech będzie PIORKI Pellet Węgiel.Nasza firma zaopatruje w pellet zarówno klientów indywidualnych, jak i małe czy duże przedsiębiorstwa. Stajemy na wysokości zadania i dostarczamy pellet najwyższej jakości. Przy zamówieniach powyżej jednej tony, oferujemy też transport – mówi przedstawiciel firmy ze składem opału w Gorzowie Wielkopolskim i Zwierzyniu.

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Jeśli zależy Ci na kwestiach związanych z ekologią i na ochronie środowiska – zwróć uwagę na alternatywną postać opału.  Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że jej popularność będzie cały czas rosła. Polska od lat walczy przecież z wysoką emisją CO2. Nie od dziś mówi się o tym, że najwyższy czas z tym skończyć.

Ogrzewanie pelletem uznaje się za ekologiczne, a co najważniejsze ekonomiczne rozwiązanie. Wiele zależy oczywiście od producenta opału, ale na ogół cena za jego tonę wynosi mniej więcej 800, 900, 1000 złotych. Na ostateczną kwotę wpływ ma klasa pelletu oraz jego ewentualne, wysokojakościowe właściwości.

Jedno jest pewne – pellet wykazuje wyższą wartość opałową niż węgiel. Po wypaleniu nie pozostawia zbyt dużych ilości popiołu, co zwiększa komfort samego procesu palenia w piecu. Na dodatek pozostałości po nim nadają się do powtórnego wykorzystania. Można je na przykład potraktować, jako nawóz do roślin.