biały grzejnik
2 sierpnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Czy ogrzewanie domu gazem jest opłacalne?

Ogrzewanie domu gazem płynnym (LPG) to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do sieci dystrybucyjnej. Dla jednych jest to główny sposób ogrzewania, dla innych dodatkowy. Korzystanie z gazu jako opału z pewnością jest przyjazne środowisku i wygodne, ale czy się opłaca? Warto przyjrzeć się tej kwestii przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie.

Ogrzewanie domu – dostępne możliwości

Osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej, muszą rozważyć, jakie metody ogrzewania domu będą dla nich najkorzystniejsze. Do wyboru mają ogrzewanie z wykorzystaniem:

  • paliw stałych – węgla, pelletu itp.,
  • oleju opałowego,
  • prądu.

Można także zdecydować się na ogrzewanie domu gazem płynnym. Każda z wymienionych metod wymaga jednak inwestycji w odpowiedni piec. W przypadku paliw stałych, oleju i gazu LPG konieczne jest też wygospodarowanie miejsca, w którym będzie się przechowywać opał. Warto podkreślić, że ze względu na wysoką emisyjność paliw stałych, coraz głośniej mówi się o ekologicznych paliwach. Chcąc trzymać się norm w zakresie emisji szkodliwych gazów, trzeba kupować opał wysokiej jakości i zainwestować w nowoczesny piec. Ostatecznie więc, palenie węglem wcale nie jest tak tanie.

Ogrzewanie domu gazem – opłacalność

Ogrzewanie domu gazem LPG ma wiele zalet, które czynią to rozwiązanie jednym z najlepszych.

  • Jest bardziej opłacalne niż ogrzewanie elektryczne.
  • Jego zaletą jest wysoka wydajność pieców kondensacyjnych, która przekłada się na pełne wykorzystanie opału gazowego.
  • Kolejna ważna korzyść z tej metody to jej bezemisyjność, która ma ogromne znaczenie dla jakości powietrza.

Stosowanie gazu LPG jest też bardzo wygodne. Nie wymaga czyszczenia pieca, jak ma to miejsce w przypadku opalania węglem. Jest to także metoda bezobsługowa. Co więcej, zbiorniki z gazem można montować pod ziemią, żeby nie zabierały przestrzeni życiowej domownikom. Szukając optymalnych finansowo metod ogrzewania domu, wiele osób decyduje się na łączenie różnych rozwiązań. Bardzo korzystne okazuje się np. zainwestowanie w pompę ciepła i traktowanie ogrzewania gazowego jako uzupełnienie tego systemu. Za takim połączeniem przemawia również wygoda i niezależność od sieci dystrybucyjnej. Wykonaniem instalacji gazowych oraz dystrybucją gazu zajmuje się firma Euro-Gaz. Oferuje też przerabianie kotłowni na paliwa stałe na kotłownie gazowe. Na zamówienie instaluje się także kompaktowe systemy gazowe z butlami 33 kg. To świetne rozwiązanie, które nie wymaga projektu, ani uzyskania pozwolenia.