29 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czy montaż ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Postawienie ogrodzenia to inwestycja, której z pozoru nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi, jeżeli chodzi o kwestie formalne. Należy być jednak świadomym tego, że tak jak w przypadku budowy wszystkich innych konstrukcji, tak podczas ogradzania posesji obowiązują ściśle określone przepisy. O czy zatem musi wiedzieć właściciel nieruchomości, który ma zamiar postawić ogrodzenie?

Przepisy prawne a montaż ogrodzenia

Budowa ogrodzenia czy postawienie płotu wymagają tego, aby zapoznać się z Prawem budowlanym, a dokładniej ze znowelizowaną Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. Jest tam mowa o tym, o jakie formalności należy zadbać, realizując tego typu inwestycję.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż ogrodzenia nie zawsze wiąże się z koniecznością zdobywania pozwolenia na jego postawienie. Jeżeli nie będzie ono wyższe niż 2,2 m – licząc od poziomu gruntu – nie trzeba zgłaszać zamiaru jego budowy. Ogrodzenia bez pozwolenia można stawiać między sąsiadującymi działkami budowlanymi. Jeżeli konstrukcja taka ma nie więcej niż 2,2 m wysokości, to nie trzeba załatwiać żadnych formalności, zamierzając ją przebudować lub remontować.

Obecnie funkcjonujące przepisy nie sprawiają wielu problemów właścicielom nieruchomości. W przypadku działek budowlanych, na których stawiane są zwykle domy jednorodzinne lub wielorodzinne, zwykle znajdują się ogrodzenia o wysokości nieprzekraczającej 2,2 m. Przepisy nie ograniczają zatem inwestorów, dlatego mogą oni zdecydować się na niemal dowolną konstrukcję – z paneli 2D, 3D czy z siatki ogrodzeniowej – mówi ekspert z firmy Coda Ogrodzenia.

Kiedy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Nie tylko postawienie ogrodzenia, które ma ponad 2,2 m wysokości, będzie wymagać pozwolenia. Trzeba się o nie postarać także w innych sytuacjach.

Dotyczy to na przykład budowy ogrodzenia od strony terenów publicznych takich jak tory, parki, ulice. W tym przypadku należy wystąpić o pozwolenie do starosty, a do przedłożonej w urzędzie dokumentacji trzeba dołączyć szkic konstrukcji. Trzeba także poinformować ten organ o terminie planowanych prac.

Oprócz tego przepisy jasno mówią o tym, że niezależnie od wysokości pozwolenia zawsze wymaga budowa ogrodzenia, które stanowi mur oporowy i jest wykonane na przykład z betonu.

Niestosowanie się do tych zasad niesie za sobą poważne konsekwencje. Ogrodzenie, które powstało mimo braku pozwolenia, będzie musiało zostać rozebrane. Istnieje też możliwość jego zalegalizowania – o ile spełnia ono wymagania techniczne. Trzeba się jednak wtedy liczyć z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.