Instalacje odgromowe montaz
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy montaż instalacji odgromowych na budynkach mieszkalnych jest obowiązkowy?

Zadaniem instalacji odgromowych jest zabezpieczenie budynków mieszkalnych przed pożarem. Odpowiadają one również za ochronę elektryki, a w konsekwencji zapewniają bezpieczeństwo mieszkańców i przed utratą dobytku. Planując budowę domu, już na etapie projektowania, warto sprawdzić, czy a jeśli tak, to kiedy montaż instalacji odgromowych jest obowiązkowy. Kiedy należy ją wykonać, a kiedy można zrezygnować? Wyjaśniamy.

Instalacja odgromowa – czy jest obowiązkowa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dom jednorodzinny musi zostać wyposażony w instalację odgromową, jeśli wskaźnik zagrożenia piorunowego osiąga określoną wartość. Jego wyliczenia powinien dokonać projektant, najlepiej jeszcze na etapie budowy. Analiza musi uwzględniać wymagania określone przez normę PN-EN 62305-2 w zakresie ochrony odgromowej. Ważne są także czynniki towarzyszące, tj. wielkość budynku, lokalizacja, rodzaj konstrukcji czy też gatunek zastosowanych materiałów. Specjaliści biorą również pod uwagę warunki atmosferyczne, tj. średni roczny czas burz.

Należy pamiętać, że na podstawie innych danych dokonuje się obliczeń w stosunku do budynków mieszkalnych, a jeszcze innych do obiektów gospodarczych i przemysłowych

– wyjaśnia ekspert z firmy WI-KO-MA Instalacje Elektryczne. Dodaje, że wykonanie instalacji odgromowych jest zalecane na każdym budynku, którego powierzchnia przekracza 500 m2 bądź którego wysokość jest wyższa niż 15 metrów. Jeśli jednak obiekt został wykonany z drewna czy innych łatwopalnych materiałów instalacja odgromowa powinna być obowiązkowo wykonana.

Dlaczego warto zainwestować w instalację odgromową?

Panujący na terenie Polski klimat sprawia, że nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku przez kraj przechodzą burze. Ich liczba nie jest duża, jednak liczba generowanych piorunów jest spora. Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy wyładowań atmosferycznych, z czego spory odsetek zakończony pożarem, sprawia, że wielu właścicieli budynków mieszkalnych rozważa inwestycję w instalację odgromową.

W wielu sytuacjach przepisy prawa nie wymagają od właścicieli montażu piorunochronów. Warto jednak poznać ich zalety i sytuacje, w których okazują się zbawienne. Podejmując decyzję, należy głównie wziąć pod uwagę lokalizację. Budynki mieszkalne zlokalizowane w pobliżu wysokich drzew bądź innych wysokich nieruchomości będą bardziej narażone na uderzenia piorunów. Wówczas zmiana napięcia w instalacji elektrycznej może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu elektronicznego – zarówno drobnego AGD, jak i bardziej wartościowych urządzeń jak komputery, telewizory czy też inne. Zainwestowanie w instalację odgromową pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód, a tym samym obniżyć ewentualne koszty ich naprawy.