materac piankowy
11 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Czy materac piankowy to dobry wybór?

Wygodna i zdrowa pozycja podczas spania ma ogromny wpływ na jakość snu oraz samopoczucie. Właściwie dobrany materac może sprawić, że nocny odpoczynek będzie efektywny i przyjemny. Jednym z ciekawszych rozwiązań są popularne materace piankowe, łączące w sobie korzystną cenę, wygodę i bardzo dobre właściwości użytkowe. Materac piankowy może sprawdzić się w przypadku osób o różnej masie ciała i preferencjach co do jego twardości i elastyczności.

 

Wybór materaca a komfortowy sen

 

Komfortowy sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Pozwala na regenerację organizmu, pomaga w odprężeniu się i zgromadzeniu sił na kolejny dzień. Regularne wysypianie się jest warunkiem efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia – ułatwia koncentrację, poprawia zdolność do zapamiętywania i kojarzenia faktów, a także gwarantuje właściwą porcję energii. Spokojny i odprężający sen wymaga jednak zapewnienia odpowiednich warunków. Kluczowe znaczenie ma tu dobrze wywietrzone, ciche i zaciemnione pomieszczenie oraz uspokojenie nagromadzonych w ciągu dnia emocji. Jeszcze ważniejsze jest jednak wygodne łóżko, dzięki któremu możliwe jest przybranie podczas snu odpowiedniej pozycji. Do tego, by się dobrze wyspać, potrzebny jest również materac dopasowany do masy ciała oraz osobistych preferencji – informuje specjalista z firmy Meble K&D, uznanego producenta mebli.

 

Odpowiednie ułożenie ciała podczas snu ma ogromne znaczenie dla wygody śpiącego, wpływa również na ukrwienie ciała oraz możliwość odprężenia i zmniejszenia napięcia wszystkich mięśni. Przykurcze i złe krążenie utrudniają wypoczynek, a oddziałując przez dłuższy czas, przyczyniają się do powstawania skrzywień kręgosłupa, naciągania ścięgien czy pogarszania funkcjonowania stawów i więzadeł. Zaburzenia krążenia utrudniają oczyszczanie organizmu z toksyn, a także mogą być jednym z powodów różnych przewlekłych schorzeń. Ze względu na to, że człowiek śpiąc spędza około 1/3 swojego życia znalezienie materaca dającego wygodne podparcie całego ciała jest jednym z często niedocenianych, lecz niezwykle ważnych zadań.

 

Materace łóżkowe są dostępne w różnych rodzajach w zależności od swej konstrukcji oraz materiału, z jakiego są wykonane. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są materace sprężynowe oraz piankowe i lateksowe. W przypadku materacy sprężynowych odpowiednia amortyzacja jest możliwa dzięki zastosowaniu wykonanych z drutu sprężyn o różnej charakterystyce, które są umieszczone pod warstwą zewnętrzną, która pośredniczy w przenoszeniu obciążenia i zapewnia wygodną i jednolitą powierzchnię do spania. Materace sprężynowe to odmiany bonellowe, w których sprężyny są ze sobą połączone, a cała powierzchnia ugina się pod leżącym, a także rozmaite typy materacy kieszeniowych, gdzie sprężyny są oddzielone od siebie i umieszczone w materiałowych pokrowcach w taki sposób, że mogą uginać się niezależnie od siebie, zapewniając różne podparcie w zależności od obciążenia.

 

Materace piankowe działają na zupełnie innej zasadzie. W ich przypadku za amortyzację i właściwe podparcie ciała odpowiada elastyczne tworzywo. Składa się ono z porowatego materiału, którego struktura przypomina nieco gąbkę. Różnicą jest jednak to, że pęcherzyki mają bardziej regularne kształty, są mniejsze i rozmieszczone równomiernie. Dzięki temu, że tworzywo jest rozciągliwe, materac piankowy może w większym stopniu uginać się w miejscach bardziej obciążonych, pozostając mniej odkształcony w innych. Zmniejszenie nacisku sprawia, że materac powraca do pierwotnego kształtu.

 

Bardzo podobnie do materacy piankowych funkcjonują materace wykonane z lateksu. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z materiałem, który jest mniej wrażliwy na odkształcenia, a także ma właściwości antybakteryjne.

 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup materaca piankowego?

 

Materace piankowe są popularne i niedrogie, a przy tym zapewniają dobre podparcie całego ciała śpiącej osoby. Wytwarza się je z poliuretanu, czyli tworzywa sztucznego, które zostało specjalnie spęcznione. Dzięki pustym przestrzeniom oraz przestrzennej strukturze i elastyczności poliuretanu wykonany z niego materac piankowy może bardzo szybko uginać się i odzyskiwać kształt. Ze względu na to, że przy wytwarzaniu poliuretanu można dość dowolnie sterować zarówno gęstością samego tworzywa, jak i wielkością i ilością powstających bąbelkowych wolnych przestrzeni, materace piankowe mogą mieć różną twardość i sprężystość. Umożliwia to łatwe dopasowanie do potrzeb osób o różnej masie ciała.

 

Każdy materac powinien być dobrany do masy ciała śpiącej na nim osoby, tak, by uginać się pod nią we właściwy sposób. Ci, którzy ważą więcej, powinni wybierać materace twardsze. Dla tych, którzy ważą mniej, lepszą opcją będzie materac bardziej miękki. W przeciwnym razie osoby cięższe będą się nadmiernie zapadać, a lżejsze poczują się niekomfortowo, gdyż powierzchnia materaca pozostanie sztywna i płaska. W obu przypadkach mięśnie będą przez cały czas nienaturalnie napięte, ścięgna rozciągnięte, a stawy przeciążone.

 

W przypadku pianek dobór twardości ma jednak znaczenie również ze względu na trwałość materaca. Dotyczy to zwłaszcza osób zbyt ciężkich w stosunku do wybranego materaca. Duże obciążenie działające przez dłuższy czas prowadzi bowiem do trwałego odkształcenia pianki, co może sprawić, że materac przestanie być wygodny i straci swoje właściwości.

 

Ze względu na swoją porowatą strukturę materace piankowe zapewniają bardzo dobry przepływ powietrza. Wielu producentów wycina w piance dodatkowe kanały powietrzne, które poprawiają jeszcze cyrkulację. Niewielkie rozmiary poszczególnych pustych przestrzeni sprawiają, że materac tego typu może uginać się nierównomiernie, oferując perfekcyjne dopasowanie do kształtu ludzkiego ciała. Materace piankowe bez problemu dostosują się zarówno do osoby śpiącej na plecach, jak i do takiej, która leży na boku.

 

Wielką zaletą materacy piankowych jest ich niewielka masa. Materac tego rodzaju łatwo podnieść czy przesunąć. Nie ma problemów z przekręceniem go na drugą stronę czy podniesieniem w celu wymiany pokrowca. Gdy użytkownik zdecyduje się na zakup materaca piankowego, nie będzie miał żadnych trudności z uniesieniem go i wyregulowaniem listew stelaża. Ze względu na swój niewielki ciężar materace piankowe można stosować w łóżkach z pojemnikiem na pościel umieszczonym pod podnoszonym stelażem. Nadają się one także do stelaży z regulowanym kątem pochylenia zagłówka.

 

Materace piankowe występują w wielu wersjach dopasowanych do różnych typów sylwetki, a także rozmaitych potrzeb. Produkuje się materace wykonane w taki sposób, by ich twardość była inne w różnych strefach łóżka. Wiele modeli składa się też z pianek łączonych z innymi materiałami, np. lateksem czy materiałami termoelastycznymi.