19 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy lepiej kupić mieszkanie, czy wynająć?

Rynek mieszkaniowy i przyzwyczajenia mieszkańców Polski są nieco inne niż mieszkańców zachodniej Europy. Na Zachodzie raczej mało kto decyduje się na kupno własnego mieszkania. Tam mieszkania raczej się wynajmuje. U nas z kolei jest nieco inaczej. Mając duże  możliwości finansowe i wybierając pomiędzy kupnem a wynajęciem mieszkania, większość osób decyduje się jednak na zakup. W naszym artykule dokładniej przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań oraz doradzamy, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zakup własnego mieszkania.

Jakie są zalety wynajmowania mieszkania?

Wynajem mieszkania to opcja, z  której korzysta bardzo dużo osób, choć nie tak dużo jak na zachodzie Europy. Na taką opcję decydują się przede wszystkim osoby młode, czyli studenci oraz osoby, które dopiero co zakończyły swoją edukację i stoją u progu swojej kariery zawodowej. Nie wszyscy młodzi ludzie mają możliwość kupna własnego mieszkania. Sami jeszcze nie zarabiają i nie zawsze też mogą w tym względzie liczyć na pomoc rodziny. Nic dziwnego mieszkania w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, od kilku lat robią się coraz droższe, a zaczynając dopiero pracę nie ma się też możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Dużą zaletą wynajmu mieszkania, zwłaszcza dla młodych osób, jest też brak konieczności przywiązywania się na dłużej do jednego miejsca lub nawet do jednego miasta. Wynajmując mieszkanie, w razie jakichś niepowodzeń w pracy lub pojawienia się jakiejś atrakcyjnej oferty pracy w innym mieście, lub nawet w innym kraju, można po prostu zakończyć wynajem i się przeprowadzić. Mając własne mieszkanie niekoniecznie jest to takie proste. A co z kosztami wynajmu mieszkania? Z tym już nie jest tak dobrze, ponieważ jeżeli ma się możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego to miesięczne raty kredytu plus płacony czynsz w większości przypadków są jednak znacznie niższe niż koszt wynajmu.

Jakie są zalety posiadania własnego mieszkania?

To, ze Polacy wolą jednak posiadać własne mieszkania niż je wynajmować jest związane z naszymi przyzwyczajeniami, ale również z tym, że kultura wynajmu mieszkań w Polsce jest jednak zdecydowanie inna niż na Zachodzie. W Polsce wynajmujący mieszkanie zazwyczaj mają postawione bardzo twarde warunki wynajmu. Dotyczy to przede wszystkim zmian, jakie mogą dokonywać w mieszkaniu. Często właściciel mieszkania nie pozwala np. na zmianę ustawień mebli czy na zawieszanie własnych obrazów lub zdjęć. Często jest też tak, że właściciel nie pozwala na trzymanie w mieszkaniu psów lub kotów. We własnym mieszkaniu nie ma takich ograniczeń i można je urządzić tak jak się chce!

Jedyną wadą kupna mieszkania jest to, że jednak jest to duży wydatek, jednorazowy lub w przypadku finansowania zakupu kredytem hipotecznym – wieloletni. Jeżeli jednak ma się możliwość zaciągnięcia takiego kredytu i nie planuje się wyjazdu do innego miasta, wtedy kupno własnego mieszkania jest jak najbardziej w zasięgu możliwości.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud: Spłata kredytu hipotecznego, nawet jeżeli do raty kredytu doliczy się jeszcze czynsz mieszkania, miesięcznie wychodzi zazwyczaj taniej niż opłaty za wynajem mieszkania. Kredyty hipoteczne są po prostu najatrakcyjniejszą, czyli najmniej oprocentowaną formą pożyczek. Banki chętnie je dają, ponieważ są dla nich gwarancją długoletniego zysku.

Dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy komuś na zakupie własnego mieszkania, jest wybieranie inwestycji, które znajdują się nie w dużych miastach, tylko w ich okolicach. Firma naszego rozmówcy buduje np. osiedla mieszkaniowe w okolicach Warszawy, przede wszystkim w Brwinowie. Decydując się na skorzystanie z jej oferty ma się możliwość kupienia taniego mieszkania w okolicach Warszawy w lokalizacji, z której jest bardzo dobry dojazd w zasadzie do dowolnego miejsca w mieście.

Kiedy na pewno warto jest się zdecydować na zakup mieszkania?

Kupno mieszkania jest doskonałym wyborem przede wszystkim, jeżeli nie planuje się przeprowadzki do innego miasta. Najczęściej na taką opcję decydują się przede wszystkim osoby, które nie chcą też za bardzo oddalać się od swojej dalszej rodziny. Jest to też znakomite rozwiązanie jeżeli ma się małe dzieci. Dla nich przeprowadzki do nowych miejsc nigdy nie są łatwe, ponieważ ciężko jest im się pożegnać z koleżankami i z kolegami z przedszkola czy ze szkoły.