klimatyzator
11 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Czy klimatyzator szkodzi zdrowiu i środowisku?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pracę w biurze bez klimatyzatora. Coraz cieplejsze lata, duża ilość osób pracujących w jednym pomieszczeniu i komputery, które również emitują ciepło wymagają sięgnięcia po dobrodziejstwo, jakim niewątpliwie jest możliwość regulowania temperatury wewnątrz budynków. Pojawia się jednak pytanie: czy systemy klimatyzacji są bezpieczne?

Klimatyzatory są stosunkowo nowym rozwiązaniem, pierwszy z nich powstał w pierwszej dekadzie XX wieku, aby ratować przed skutkami upałów… papier w nowojorskiej drukarni – opowiada nasz rozmówca z firmy Klima-Premium. Początkowo wynalazek budził bardzo duże wątpliwości lekarzy, którzy spodziewali się, że ludzie wchodzący do klimatyzowanych pomieszczeń będą ulegali szokowi termicznemu. Tymczasem okazuje się, że zdolności adaptacyjne ludzkiego ciała są znacznie większe, a przebywanie w schłodzonych pomieszczeniach latem przynosi ulgę, a nie zagrożenie. Choć, oczywiście, są od tej zasady wyjątki.

Czy klimatyzator szkodzi zdrowiu?

Współczesne klimatyzatory stosowane są po to, by służyć samopoczuciu i zdrowiu człowieka. Najnowsze modele posiadają nie tylko funkcję chłodzenia, ale także nawilżają i odświeżają powietrze. Zdarza się jednak, że użytkownicy klimatyzacji obwiniają ją o przeziębienia i infekcje. Tymczasem winne wym chorobom nigdy nie jest urządzenie, ale niewłaściwy sposób jego użytkowania.

Aby mieć pewność, że klimatyzacja nam nie zaszkodzi, nie powinniśmy przesadzać chłodzeniem. Optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 21 stopni Celsjusza, zaś bardziej ogólna zasada mówi o tym, że różnice między temperaturą na zewnątrz i w budynku po prostu nie powinna być zbyt duża. Inną bardzo ważną sprawą jest kwestia regularnej wymiany filtrów oraz wykonywania przeglądów całej instalacji przynajmniej raz na 5 lat.

Czy klimatyzacja szkodzi środowisku?

Bardzo ważną kwestią, szczególnie współcześnie jest wpływ instalowanych w budynkach urządzeń na środowisko naturalne. Niestety, prawda jest, że pierwsze modele klimatyzatorów miały negatywny wpływ na ekologię, ze względu na stosowany w nich czynnik chłodniczy. Oryginalnie w tym celu stosowano freon, który – jak się okazało nieco później – przyczynia się do powstawania dziury ozonowej.

Jednak problem ten udało się rozwiązać, zastępując go przyjaznymi środowisku substancjami w charakterze czynników chłodniczych – uspokaja ekspert z przedsiębiorstwa Klima-Premium. Najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne przyczyniają się do ochrony środowiska, działają bowiem na zasadzie pomp ciepła, dzięki czemu stanowią dodatkowe źródło energii w obsługiwanych budynkach.

Podsumowując, klimatyzacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani środowiska. Ma za zadanie służyć człowiekowi, podnosząc komfort, ale dzięki stosowaniu nowych funkcji i filtrów także sprzyja jego zdrowiu i samopoczuciu.