Drewniany dom letniskowy
24 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy domki drewniane letniskowe wymagają pozwolenia?

Budowa drewnianych domków letniskowych jest popularna, ponieważ dają one duże możliwości spędzania wolnego czasu. Ustawione w atrakcyjnej okolicy pozwalają na wyjazdy na weekend lub nawet cały urlop, a także na zapraszanie na wspólne pobyty rodziny albo znajomych. Dzięki dobremu wyposażeniu mogą zaoferować pełen komfort użytkowania, a przy tym formalności związane z ich budową nie są zbyt skomplikowane.

Dlaczego warto się zdecydować na drewniany domek letniskowy?

Drewniane domki letniskowe są chętnie wybierane ze względu na swoje cechy użytkowe i atrakcyjny wygląd. Dla osób decydujących się na ich postawienie na ogół liczy się fakt, że drewniana konstrukcja dobrze prezentuje się w otoczeniu zieleni, a przy tym jest ciepła i ma zdrowy mikroklimat. Plusem jest również to, że konstrukcje tego typu mają niewielkie wymagania, co do sposobu fundamentowania. Bardzo zachęcający jest również krótki czas trwania budowy – w zależności od wielkości domek może być skończony w ciągu kilku tygodni.

Domki letniskowe na ogół są kupowane w postaci gotowych konstrukcji, które muszą być zmontowane na miejscu – zwłaszcza gdy w grę wchodzą obiekty o niewielkiej powierzchni. Mogą być również wznoszone na podstawie gotowych projektów z elementów prefabrykowanych. W ich roli znakomicie sprawdzają się także typowe domy z bali, dopasowane jednak do potrzeb wakacyjnych, a więc często o nieco mniejszej wielkości.

Jakie formalności wiążą się z budową drewnianego domku letniskowego?

Zakres niezbędnych przy budowie drewnianego domku letniskowego formalności zależy w dużej mierze od jego wielkości i powierzchni. Budynek, który spełnia warunki stawiane obiektom rekreacji indywidualnej, a zatem będący typowym domkiem letniskowym można wybudować jedynie na podstawie zgłoszenia. Musi on jednak mieć powierzchnię nieprzekraczającą 35 m2, a także być obiektem parterowym, co oznacza brak poddasza użytkowego. Co ważne, na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać jeden obiekt tego rodzaju. W przypadku, gdy działka, na której ma stanąć domek letniskowy, nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, przy budowie na podstawie zgłoszenia nie będzie konieczne występowanie o warunki zabudowy.

W sytuacji, gdy powierzchnia zabudowy będzie większa niż 35 m2 lub budynek ma mieć poddasze użytkowe, można również wznieść go na podstawie zgłoszenia, o ile nie będzie oddziaływał na sąsiednie działki. Domy drewniane nadające się do wykorzystania jako całoroczne lub letniskowe wykonuje m.in. firma MARUX. W ofercie znajdują się zarówno domki spełniające definicję obiektu rekreacji indywidualnej, jak i takie, przy których konieczne będzie albo wykazanie braku oddziaływań przy budowie na zgłoszenie, albo przejście procedury uzyskania pozwolenia na budowę.