Czy czyszczenie kanalizacji usunie nieprzyjemny zapach w domu
30 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Czy czyszczenie kanalizacji usunie nieprzyjemny zapach w domu?

Nagromadzone w odpływie brodzika, wanny czy zlewozmywaka, zanieczyszczenia i osady powodują, że woda nie spływa prawidłowo, co nie tylko grozi zalaniem, ale także sprzyja wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. Czy profesjonalne czyszczenie kanalizacji pomoże usunąć przykry zapach wydobywający się z rur kanalizacyjnych i odpływów? Jak odbywa się czyszczenie kanalizacji?

Co może być przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z odpływów?

Do kuchennego zlewu podczas codziennego użytkowania, dostaje się spora ilość resztek organicznych. Podobnie jest w przypadku odpływu w brodziku, wannie czy umywalce – tam powodem zapychania odpływów i rur są zalegające włosy oraz osady z mydła. Wszystkie te drobne odpady trafiając do odpływu, kumulują się i gniją, powodując przy tym jego zapychanie oraz pojawienie się nieprzyjemnej woni. Przykry zapach powstaje również wtedy, gdy instalacja kanalizacyjna jest rzadko używana – wtedy powodem nieprzyjemnych woni jest odparowująca z syfonu woda.

Czy udrażnianie i czyszczenie rur usunie nieprzyjemny zapach w domu?

Jak wyjaśnia specjalista z WOD-KAN TRANS, firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem kanalizacji na terenie Katowic:

Gdy rury i odpływy są drożne, nieprzyjemne zapachy nie powstają, dlatego też zapobieganie zapychaniu się rur i odpływów pomoże uchronić dom przed przykrą wonią. W przypadku pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych odkładaniem się i gniciem złogów materii organicznej w rurach, konieczne jest czyszczenie kanalizacji, które nie tylko skutecznie wyeliminuje problem drażniącej woni, ale też zapobiegnie zalaniu pomieszczenia.

W przypadku pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych zapchaniem odpływu, wiele osób, chcąc rozwiązać problem „domowymi sposobami”, korzysta z ręcznej spirali, którą wpuszcza się do rur. Niestety spirala o zbyt małej średnicy nie jest w stanie usunąć zalegających na ścianach rur osadów i szlamu, dlatego też, mimo jej zastosowania nieprzyjemny zapach pozostanie. Inną popularną metodą jest zastosowanie silnych środków chemicznych, które, mimo że dość skuteczne, mogą jednak prowadzić do uszkodzenia rur kanalizacyjnych, co w konsekwencji będzie skutkowało nie tylko szybszym osadzaniem się zanieczyszczeń, ale i kosztownymi w naprawie usterkami.

Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalne czyszczenie kanalizacji wykonywane przez wyspecjalizowaną w tej dziedzinie firmę. Zapobiegnie ono nie tylko zalaniu pomieszczenia, ale też wyeliminuje całkowicie nieprzyjemne zapachy.

 

Jak odbywa się profesjonalne czyszczenie kanalizacji?

Czyszczenie kanalizacji przeprowadzane przez profesjonalistów odbywa się przy zastosowaniu dwóch metod – wysokociśnieniowej oraz mechanicznej.

W przypadku pierwszej z metod stosuje się myjkę wysokociśnieniową wyposażoną w specjalne dysze i pompę wytwarzającą strumień wody o wyjątkowo wysokiej sile. Pod wpływem wydostającej się pod wysokim ciśnieniem wody, zabrudzenia powstałe w rurach, takie jak tłuszcze, osady i piasek są zrywane ze ścianek rur, a następnie wypłukiwane. Zastosowanie wysokociśnieniowego urządzenia pozwala w pełni oczyścić rury z zalegających osadów, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów powstających w wyniku zanieczyszczeń gromadzących się we wnętrzach rur. Co ważne, dzięki tej metodzie można skutecznie wyczyścić rury o każdej średnicy, a także kanalizacje z wadami konstrukcyjnymi, na przykład z miejscowymi załamaniami spadku.

Metoda mechaniczna wykorzystuje do czyszczenia sprężynę elektryczną wyposażoną w specjalną końcówkę do frezowania stałych złogów oblepiających wnętrza rur. Obracająca się sprężyna elektryczna, wprowadzana do wnętrza rur usuwa wszelkie osady, dlatego też skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy spowodowane odkładaniem się i gniciem materii organicznej. Co ważne, obie te metody są całkowicie bezpieczne dla rur oraz odpływów, a także dla środowiska, bowiem nie stosuje się w ich przypadku żadnych szkodliwych i żrących środków chemicznych.