20 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służą higrometry

Warunki panujące w otoczeniu determinują nasze samopoczucie, ale mają też wpływ na nasze środowisko: znajdujące się w nim zwierzęta, rośliny i wszelkiego rodzaju materiały. Istotne znaczenie ma tu jednak nie tylko temperatura, ale też stopień wilgotności. Dlatego tez w naszych domach i miejscach pracy chętnie korzystamy z termometrów, jak również z higrometrów.

Charakterystyka higrometrów

Higrometr to urządzenie służące do pomiaru wilgotności, inaczej zwane również wilgotnościomierzem. Historia higrometrów liczy sobie kilka wieków – sam Leonardo Da Vinci skonstruował pierwsze urządzenie mierzące wilgotność. Już kilkaset lat temu obserwowano bowiem wpływ tego parametru na otaczającą nas materię, w tym na zdrowie i nastrój człowieka, rozwój roślin i zwierząt, a także na wszelkiego rodzaju materiały: drewno, metale, kamień. To właśnie od wilgotności powietrza w dużej mierze zależy przebieg procesów produkcyjnych, a także prawidłowe przechowywanie i składowanie różnego rodzaju produktów. W tym celu niezbędna jest kontrola poziomu wilgotności, a do tego – jej pomiar. Obecnie najczęściej korzysta się z następujących rodzajów higrometrów:

  • Higrometry elektroniczne – nowoczesne higrometry wyposażone w specjalne sondy z czujnikami pomiaru wilgotności podlegają wzorcowaniu i kalibracji, dzięki czemu gwarantują wysoką dokładność uzyskiwanych rezultatów.
  • Higrometry włosowe – tradycyjne urządzenia, których nazwa wzięła się od włosa – ludzkiego, zwierzęcego czy syntetycznego – który pod wpływem wilgoci wydłuża się lub skraca. Zmiana długości włosa wprawia w ruch wskazówkę, która pokazuje poziom wilgotności.
  • Kondensacyjne – w tych przyrządach pomiar temperatury ustalany jest na podstawie temperatury punktu rosy, czyli momentu, w którym dochodzi do skraplania pary wodnej. Skorelowane wyniki pomiarów temperatury powietrza, punktu rusy, a także ciśnienia atmosferycznego pozwalają na wyliczenie poziomu wilgotności powietrza.

Warto zaznaczyć, że nowoczesne higrometry wyposażone są również w czujniki do pomiaru temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego, a nawet do wykrycia pleśni.

Zastosowanie higrometrów

W związku z niebagatelnym wpływem poziomu wilgotności na człowieka i otoczenie, higrometry są obecnie powszechnie stosowane w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Z nowoczesnych, elektronicznych higrometrów chętnie korzystamy w domach i mieszkaniach, gdzie dzięki wskazywaniu poziomu wilgotności, ale i temperatury powietrza, pozwalają one na utrzymanie optymalnych warunków w miejscu zamieszkania. – Mówi przedstawiciel spółki Edan z Krakowa, która w swojej ofercie posiada artykuły pozłotnicze i konserwatorskie. – Kontrola stopnia wilgotności powietrza jest ważna także  w szpitalach, pomieszczeniach laboratoryjnych oraz aptecznych. Jest to istotne również w miejscach pracy, dlatego higrometry są coraz częściej obecne w biurach czy fabrykach. Chodzi tu przy tym nie tylko o wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na materiały, z którymi pracujemy. Z tego powodu urządzenia do pomiaru wilgotności są niezastąpione w bibliotekach, archiwach czy muzeach, a także w pracowniach konserwatorskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracujemy z papierowymi dokumentami i innymi surowcami wrażliwymi na poziom wilgotności. To samo dotyczy również materiałów budowlanych, takich jak gips, cegły, beton, drewniane podłogi czy tapety. Również żywność wymaga zachowania odpowiedniego stopnia wilgotności, dlatego też higrometry są powszechnie stosowane w rolnictwie i branży spożywczej – w magazynach żywności czy w chłodniach. Jak więc widać, higrometry mają szerokie zastosowanie w niemal każdej gałęzi gospodarki i nie tylko.