meble
23 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Co zrobić ze starymi meblami?

W życiu każdego biura, firmy lub domu przychodzi taki moment, że trzeba pozbyć się starych mebli. Jest z nimi zawsze kłopot, ponieważ nie można ich tak po prostu wyrzucić; a w sytuacji, gdy nie są mocno zużyte, ale zbędne, wręcz szkoda byłoby je wyrzucić. Powstaje wtedy pytanie: co z nimi zrobić?

Nadać im drugie życie

Jeżeli mówimy o meblach domowych, to często nadają się one do renowacji albo przerobienia i nadania im drugiego życia. Ale charakter wielu mebli na to zwyczajnie nie pozwala – no bo jak przerobić np. fotel komputerowy? Pozbywanie się mebli to również domena firm i biur, które wymieniają sprzęt na nowy i lepszy, nawet jeśli stary nie jest wcale zniszczony i mógłby posłużyć jeszcze wiele lat. Dobrym pomysłem jest wtedy wystawienie ich na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych – zdziwimy się, ile jest chętnych osób na tanie i używane meble. A jeśli są naprawdę mocno zużyte, ale sprawne, to możemy wystawić je nawet za darmo – rozejdą się wtedy najprawdopodobniej w ciągu kilkunastu minut.

Bywa jednak, że meble nie nadają się już do dalszego używania, są połamane, albo tak zużyte, że nie chcą ich nawet studenci za darmo. Prowadząc firmę lub robiąc duży remont, możemy też zwyczajnie nie mieć czasu, żeby zajmować się reanimacją mebli, których opłacalność i przyszła użyteczność będzie niewspółmierna do wysiłku i środków włożonych w ich reanimację. Co wtedy z nimi zrobić?

Oddać specjalistom

Cały problem polega na tym, że nie możemy tak po prostu ich wyrzucić czy zostawić na śmietniku za blokiem. Meble i wiele innych odpadów są klasyfikowane jako odpady wielkogabarytowe, więc ich utylizacja musi odbyć się zgodnie z Ustawą o Odpadach z 27 kwietnia 2001 roku z późniejszymi zmianami. Według niej, odpadami wielkogabarytowymi są wszelkiego rodzaju meble – nie tylko te drewniane, ale też te z tworzyw sztucznych i metalu. Jest to też szeroko pojęte wyposażenie szkół, biur, sklepów, sal konferencyjnych, kin, teatrów, magazynów, archiwów czy marketów.

Istnieją też komisy używanych mebli i sprzętów. Oferują one odbiór i późniejszą sprzedaż mebli na pewnych warunkach, choć oznacza to zajmowanie się tymi meblami jeszcze przez jakiś czas, choćby dlatego, że będzie trzeba dopilnować formalności finansowych oraz tego, co komis z tymi meblami później zrobi – ponieważ jeśli okaże się on nieprofesjonalny i przejęte od nas meble porzuci, a będzie możliwość zidentyfikowania, kto był ich właścicielem – to możemy mieć spore kłopoty. Ponadto nie zawsze, nie każdy i nie w każdej ilości może sobie pozwolić na oddanie mebli do komisu – trudno będzie znaleźć nabywcę np. na duże, metalowe szafki archiwizacyjne. Dlatego też dobrym pomysłem na zutylizowanie starych mebli będzie oddanie ich przedsiębiorstwom, które się w tym specjalizują, np. firma Ago Recykling. Takie firmy bardzo często zajmują się też utylizacją elektroodpadów, więc możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, pozbywają się też starych urządzeń elektronicznych.