winda
14 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Co zrobić, gdy zatnie się winda?

Dźwigi osobowe to nowoczesne urządzenia, które dla zachowania wysokich standardów wykorzystują najnowsze technologie i systemy bezpieczeństwa. Mimo tego, jak wszystkie inne urządzenia, mogą ulec awarii, choćby z powodu przerwy w dostawie elektryczności. Jeśli często korzystasz z wind i obawiasz się, zatrzymania między piętrami,  przeczytaj! Dowiesz się, co zrobić, gdy winda się zatnie.

Windy osobowe różnego przeznaczenia

Widny ułatwiają szybkie i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynków i obiektów, co jest szczególnie ważne dla osób starszych, a także osób z niepełnosprawnościami. Są środkiem transportu bliskiego, którym przemieszczać się można samodzielnie, bez obecności obsługi. Instalowane są przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, palcówkach medycznych, ale także w przestrzeni miejskiej, w takich miejscach jak stacje metra, czy kładki dla pieszych oraz w wielu innych obiektach. Projektowaniem i montażem wind zajmują się specjalistyczne firmy o rozbudowanym know-how. Jedną z nich jest Nam-Lift ze Szczecina, która zajmują się nie tylko montażem wind osobowych, panoramicznych i dźwigów szpitalnych, ale także świadczy usługi pogotowia dźwigów osobowych.

Jak zachować się w zablokowanej windzie?

Zatrzymanie windy osobowej pomiędzy piętrami dla wielu może być przeżyciem traumatycznym. Sama myśl o przebywaniu w klaustrofobicznej, małej przestrzeni kabiny windy może wywołać atak paniki. Dlatego podstawową radą, w przypadku zacięcia się windy jest zachowanie spokoju. Mimo że winda zatrzymała się i zgasły wszystkie światła, warto zachować trzeźwy umysł i nie wpadać w panikę. Tym bardziej że nic nam nie zagraża. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa wykluczają upadek windy. Wyposażone są bowiem w specjalne hamulce i chwytaki, które skutecznie unieruchamiają kabinę i nie dopuszczają do jej spadnięcia. Nie musisz także obawiać się braku dostępu powietrza, nawet jeśli wentylatory nadmuchu przestaną pracować. System wentylacji grawitacyjnej jest na tyle wydajny, by zaspokoić zapotrzebowanie na tlen. Ne próbuj otwierać drzwi i samodzielnie wydostawać się z kabiny! Może to doprowadzić do groźnego wypadku.

Jak wezwać pomoc w nieuruchomionej windzie?

Każda winda wyposażona jest w specjalny przycisk alarmowy. Wystarczy go nacisnąć, aby informacja o awarii dźwigu dotarła do odpowiedniej służby. Niektóre nowoczesne kabiny dźwigowe zamiast zwykłego przycisku wykorzystują do komunikacji systemy głosowe. Umożliwiają one bezpośredni kontakt ze służbami i osobiste wezwanie pomocy. Zgłoś awarię i cierpliwie czekaj na przyjazd pogotowia dźwigowego.