Chłopiec zasłaniający okno
14 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co zrobić, gdy zatnie się mechanizm żaluzji?

Żaluzje to osłony okienne wykorzystywane praktycznie w każdym domu. Pozwalają ochronić dom przed nadmiernym przedostawaniem się promieni słonecznych oraz nagrzewaniem. Stale używany mechanizm żaluzji może z czasem się zacinać, uniemożliwiając ustawienie osłon w wybranej konfiguracji. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Oddać żaluzje do naprawy czy samodzielnie podjąć się usunięcia usterki?

 

Prawidłowe użytkowanie gwarancją wydłużonej żywotności żaluzji

Niewłaściwie obsługiwane żaluzje często ulegają zniszczeniom. Awarie dotyczą zazwyczaj mechanizmu, za pomocą którego ustawia się osłony w wybranej konfiguracji. Dystrybutor rolet i żaluzji firma Doran zaleca stosowanie się do kilku ważnych zasad podczas ich używania. Aby systemy działały prawidłowo przez długi czas, należy zadbać o odpowiednie:

  • otwieranie i zamykanie żaluzji,
  • podnoszenie, opuszczenie i blokowanie.

W zależności od rodzaju żaluzji, ich wysokość można regulować za pomocą sznureczków lub obracanego patyczka. W przypadku sznureczków jeden z nich służy do otwierania, a drugi do zamykania żaluzji. Należy pamiętać, aby nie ciągnąć za nie na siłę, ponieważ takie postępowanie może prowadzić do zepsucia. Patyczek natomiast podczas otwierania i zamykania trzeba trzymać go lekko pod kątem. W taki sposób mechanizm będzie działał bez zakłóceń.

Aby zablokować żaluzje, należy lekko pociągnąć za sznurek na zewnątrz osłony. Aby ją odblokować, trzeba podciągnąć lekko do góry i następnie opuścić.

 

Postępowanie w przypadku zacięcia się mechanizmu żaluzji

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, gdy mechanizm żaluzji się zatnie, jest to, żeby nie robić niczego na siłę. Nie należy pociągać za sznurki czy obracać patyczkiem aż do skutku. Takie postępowanie może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Naprawa zepsutego mechanizmu osłon okiennych jest prosta. Wystarczy tak naprawdę opuścić żaluzję, a następnie przeciąć koniec sznurka po odbezpieczeniu elementu kończącego sznurek. Z równo opuszczonej osłony trzeba wyciągnąć drut z rynny, a końce sznurka regulującego z mechanizmu. Rynnę trzeba odgiąć na boki i wyciągnąć z niej zepsuty mechanizm, a w jego miejsce założyć nowy. Kolejnym krokiem jest ponowne założenie sznurka i jego końcówki. Po wykonaniu wszystkich czynności należy sprawdzić, czy mechanizm działa ponownie.

Niewłaściwie obsługiwane żaluzji może prowadzić do usterek jej poszczególnych elementów. Zwykle trzeba zgłosić się po pomoc do fachowca i dokupić nowe części. Aby żaluzje działały sprawnie przez długi czas, należy pamiętać o zasadach ich użytkowania.