pleśń w domu
24 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co zawierają ekspertyzy mykologiczne?

Mykologia to mówiąc w dużym uproszczeniu dział biologii, który zajmuje się grzybami. Bada między innymi ich wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Grzyby, w tym grzyby strzępkowe, które nazywamy pleśnią, pojawiają się i rozwijają szczególnie aktywnie na powierzchniach narażonych na działanie wilgoci. Miewamy z nimi do czynienia także we wnętrzach budynków. Tu wkracza temat ekspertyz mykologicznych, któremu przyjrzymy się w naszym artykule bliżej.

Ekspertyza mykologiczna w uproszczeniu

Ekspertyza mykologiczna to pojęcie umowne, wykorzystywane w mykologii budowlanej. Ekspertyzy mykologiczne wykonuje się przede wszystkim w budynkach, by ustalić, czy występuje w nich zagrzybienie, a jeśli tak, co jest tego przyczyną i jak poradzić sobie z tym problemem. Powodem powstawania zagrzybienia w budynkach zawsze jest zawilgocenie, ale przyczyn zawilgocenia we wnętrzach może być wiele. Należy podkreślić, że możemy mieć z nim do czynienia nie tylko w starych budynkach, które wymagają remontu lub renowacji. Nie mówi się o tym często z oczywistych względów, ale z zawilgoceniem i zagrzybieniem możemy mieć do czynienia nawet w nowopowstałych budynkach. To efekt niedoróbek, niewłaściwej wentylacji, czy też robót wykonywanych niezgodnie z projektem lub zaprojektowanych w nieprzemyślany sposób (kolejność, czas).

Dokładne opisy, wyniki pomiarów i dokumentacja fotograficzna

Jak podpatrujemy na stronie firmy Baks z Katowic, która oferuje m.in. ekspertyzy mykologiczne, ekspertyza zawsze powinna zawierać dokładne opisy, wyniki pomiarów, a także dokumentację fotograficzną. Jak wspomnieliśmy, mykolog opisuje, gdzie w budynku znajduje się zagrzybienie, czym jest ono spowodowane i jak z nim walczyć.

Opis nie zawsze będzie taki sam, bo wystarczy zerknąć na dwa proste przykłady: zagrzybienie powstałe w wyniku przeciekania dachu, który do tej pory nie został naprawiony, a zagrzybienie powstałe w wyniku chwilowej awarii instalacji w mieszkaniu kondygnację wyżej. Zalecenia dotyczące pozbywania się grzybów (środki chemiczne itd.) będą podobne, ale już eliminacja przyczyny całkowicie inna.

Do formy ekspertyzy mykologicznej mogą być też dodatkowe wytyczne np. jeśli wykonywana jest dla osoby składającej wniosek o mieszkanie zastępcze w urzędzie lub spółdzielni. Urząd lub spółdzielnia może mieć swoje wymagania. Podobnie może być także ze wskazaniami do wykonania pomiarów – czasem potrzebne będą precyzyjne pomiary wilgotności, które należy przeprowadzić i przedstawić w konkretny sposób. Jeśli chodzi o dokumentację fotograficzną, można po prostu powiedzieć, że stanowi ona uzupełnienie opisów, które zawiera ekspertyza mykologiczna. Dziś zdjęcia potrafimy wykonywać bardzo precyzyjne, co okazuje się przydatne.