kominiarz czyści komin
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co zaliczamy do usług kominiarskich?

Sporo osób pomija i zapomina o usługach kominiarzy, pozostawiając kominy bez odpowiedniej konserwacji i obserwacji przez wiele lat. Jest to błąd, ponieważ regularne odwiedziny mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich domowników. Na czym dokładnie polegają usługi kominiarskie, ile kosztują i dlaczego warto je zamawiać? Odpowiedź można odnaleźć w tym artykule.

Na czym polegają usługi kominiarza?

Zakres usług kominiarza jest bardzo rozbudowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotna dla bezpieczeństwa domowników jest to profesja. Kominiarz zajmuje się przede wszystkim czyszczeniem przewodów kominowych, w których osadzają się smoliste opary oraz sadza. Wykorzystuje przy tym specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu jest w stanie oczyścić nawet bardzo trudno dostępne miejsca. Nie jest to jednak jedyne zadanie kominiarza. Odpowiada on za sprawdzanie szczelności komina i układów wentylacyjnych. Zajmuje się też naprawą ewentualnych uszkodzeń.

Czym grozi rezygnacja z usług kominiarza?

Rezygnacja z usług kominiarza może nieść ze sobą negatywne skutki, które w długoterminowym obiegu wpłyną negatywnie na zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Jedną z konsekwencji jest stopniowe niszczenie komina. Brak odpowiedniej opieki nad ową częścią domu może doprowadzić do zapalenia się sadzy, pęknięcia komina, a nawet pożaru całego domu. W przypadku nieszczelności komina szkodliwe opary (głównie czad) mogą przedostawać się do wnętrza budynku i doprowadzić do śmierci domowników.

Częstotliwość wizyt kominiarza

Kominiarz powinien czyścić kominy regularnie. Częstotliwość jego odwiedzin zależy jednak od przewodów kominowych, którymi dysponuje dany budynek. Jeżeli kominiarz ma do czynienia z przewodami spalinowymi współpracującymi z paliwem stałym, czyszczenie powinno się odbywać co trzy miesiące. W przypadku przewodów przy paleniskach gazowych i płynnych odwiedziny powinny odbywać się co sześć miesięcy.

Rzemieślnicza Spółdzielnia Pracy Kominiarzy świadczy od wielu lat swoje usługi na terenie całego Poznania i województwa poznańskiego. Pracownicy spółdzielni są świadomi, że kominy powinno się czyścić przed i po zakończeniu okresu grzewczego. Przestrzeganie owych terminów jest niezwykle istotne.

Cena za usługi kominiarskie jest zróżnicowana w zależności od danego regionu kraju oraz rodzaju kominów. Statystycznie czyszczenie komina waha się w granicach 100-150 zł. Sama usługa nie jest wielkim wydatkiem i praktycznie każda rodzinna powinna być w stanie sobie na niego pozwolić.