Mała architektura ogrodowa
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Co zaliczamy do małej architektury ogrodowej?

Urządzając ogród często zastanawiamy się, co wchodzi w skład małej architektury, a na co potrzebne jest pozwolenie. Choć potocznie na małą architekturę składają się wszystkie elementy dookoła naszego domu, w teorii sprawy nieco się różnią. Czy chęć postawienia altany ogrodowej należy zgłaszać w urzędzie? Sprawdzamy, czym tak naprawdę jest mała architektura ogrodowa i co do niej zaliczamy. 

Co można uznać za małą architekturę ogrodową? Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy o Prawie budowlanym są to niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, architektury ogrodowej, służące do rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku (piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki). Ustawa ta nie wymienia konkretnych elementów małej architektury, zaznacza zaś ich cechę wspólną – niewielki rozmiar. Być może stąd w życiu codziennym klasyfikacja dekoracji czy sprzętów ogrodowych budzi tyle kontrowersji.

Podział przestrzeni ogrodu dzięki małej architekturze

Mała architektura ogrodowa dzieli się na obiekty użytkowe i dekoracyjne. Obiekty użytkowe, wykonane fachowo i profesjonalnie, oprócz praktycznej funkcji podziału przestrzeni, mogą też zdobić ogród. Trejaże, czyli ażurowe ściany zbudowane najczęściej z drewnianych słupków połączonych u góry pionowymi belkami, to nie tylko podpora dla pnących się roślin, ale też efektowny dodatek i element wprowadzający poczucie intymności na dużej przestrzeni. Podobne funkcje spełniają kratownice i pergole. Do uporządkowania ogrodu oraz oddzielenia miejsc nasadzenia roślin idealnie sprawdzą się też elementy galanterii ogrodowej, tzw. rolbordery i borduretki, czyli niskie, drewniane płotki. Krzewy i wyższe rośliny możemy odseparować od siebie pionowymi palisadami i palikami drewnianymi. Te najwyższej jakości wykonane są najczęściej z selekcjonowanego drewna sosnowego.

Zdobienie ogrodu za pomocą elementów małej architektury

Mała architektura ogrodowa może przyczynić się również do upiększenia przestrzeni ogrodowej.

Jak tłumaczy ekspert firmy produkującej program ogrodowy Martyna: „Ogród to przede wszystkim detale. Donice i pergole, piaskownice, hamaki – to wszystko, wykonane z wysokiej jakości drewna, może nie tylko służyć, ale też zdobić”.

Wodotryski, będące elementami oczka wodnego lub samodzielnymi obiektami, wprowadzą sprzyjający roślinom mikroklimat i nadają ogrodowi życia. Drewniane ławki czy huśtawki nie tylko ozdobią przestrzeń, ale także umilą spędzanie w niej czasu. Mała architektura ogrodowa to także altany ogrodowe – warto o tym pamiętać planując zabudowę ogrodu.