siew wysiew wiosenny rosliny ogrod wiosna
11 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Co wysiewać w ogrodzie na wiosnę?

Wiosna to wyjątkowy czas dla ogrodu. Na tym etapie wszystko budzi się do życia, a sama ziemia wymaga uporządkowania po okresie zimowej wegetacji i przygotowania pod nowe wysiewy. Okazuje się jednak, że wiosenne temperatury nie są sprzyjające wszystkim roślinom. Warto więc postawić na takie gatunki, które nie są zbyt wymagające. Co zatem wysiewać na wiosnę w ogrodzie, aby pięknie wzrosło?

Kiedy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie?

Rozpoczęcie sezonu ogrodowego zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie chcesz cieszyć się pierwszymi kwiatami, czy warzywami z własnych grządek. Jeżeli praca przy roślinach sprawia Ci przyjemność i jest relaksująca, możesz rozpocząć ją tak wcześnie, jak to możliwe, czyli na przełomie marca i kwietnia. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od pogody oraz temperatur.

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie to przede wszystkim przekopanie grządek i rabatek, wyrównanie ich i użyźnienie gleby za pomocą kompostu lub specjalnych nawozów. W ten sposób możesz być spokojny o wzrost zasianych kwiatów, traw lub warzyw

— zauważa specjalista ze Sklepu Ogrodniczego Terra Artur Trzciński.

Jakie rośliny poradzą sobie w wiosennych warunkach?

Istnieje wiele roślin kwiatowych, które doskonale radzą sobie wiosną. Część z nich można zasadzić lub zasiać już nawet w marcu. Wśród nich największą popularnością cieszą się przede wszystkim:

  • łubin,

  • nagietek,

  • chaber.

Zdecydowanie częściej jednak pierwszy wiosenny miesiąc miłośnicy ogrodów poświęcają na wspomniane już prace przygotowawcze. Dlatego siew odbywa się w kwietniu lub maju. W tym przypadku wybór roślin jest zdecydowanie większy. Możesz wówczas zdecydować się na:

  • aksamitkę,

  • kocankę,

  • niecierpka,

  • cynię.

Wiosna — idealny czas na wysiew trawy

Piękna, zadbana i zielona murawa wokół domu? To już nie tylko marzenie, ale rzeczywistość, której możesz pomóc. Wystarczy, że zdecydujesz się na wysiew trawy wczesną jesienią. Według specjalistów końcówka marca i początek kwietnia to doskonały czas na tego typu prace ogrodnicze.

Topniejący po zimie śnieg zapewnia glebie odpowiednią wilgotność. Z kolei coraz wyższe temperatury decydują o tym, że wzrost trawy jest zdecydowanie szybszy niż latem, czy jesienią. Warto też zauważyć, że decydując się na rozpoczęcie pielęgnacji ogrodu wczesną wiosną, trawnik będzie miał odpowiednio dużo czasu, aby rozwinąć się prawidłowo.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Zanim rozpoczniesz wiosenne wysiewy lub prace w ogrodzie, zastanów się i sprawdź, czy masz wszelkie potrzebne narzędzia i środki do pielęgnacji. Dzięki profesjonalnym akcesoriom będziesz mógł szybko przygotować ziemię pod sadzenie roślin. Pomogą Ci one również w ich późniejszej pielęgnacji. Dopiero rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem i nie jesteś do końca pewny, jakie przedmioty będą Ci potrzebne lub jakie akcesoria wybrać? Pomoc otrzymasz od specjalistów ze sklepu ogrodniczego, którzy udzielą Ci fachowej porady.