zbiornik na gaz
2 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co warto wiedzieć o zbiornikach przydomowych na propan?

Zbiornik przydomowy na propan przyda się wtedy, gdy właściciel domu zdecyduje się na ogrzewania gazem. Jednocześnie w pobliżu nie może być potrzebnej infrastruktury, która transportowałaby propan z sieci. Bywa też, że koszty takiego przyłączenia są zbyt wysokie, a pojemnik z gazem w ostatecznym rozrachunku jest bardziej ekonomicznym wyjściem. Co trzeba wiedzieć o tego typu zbiornikach?

Rodzaje zbiorników na propan

Zbiorniki przydomowe na propan wstępnie dzielą się na naziemne i podziemne. Te pierwsze mocowane są na specjalnych stabilnych i mocnych konstrukcjach z metalu, a drugie wkopuje się w ziemię. Zazwyczaj oba rodzaje występują w trzech pojemnościach. Są to kolejno: 2700, 4850 i 6700 litrów. Pozostałe różnice to odmienne parametry dotyczące poboru ciągłego i współpracy z urządzeniami elektrycznymi.

Planując takie rozwiązanie dla domu i angażując specjalistyczne firmy, które między innymi zakładają instalacje gazowe, takie jak GAZELA, warto wybrać między zbiornikiem naziemnym i podziemnym. Zbiornik naziemny jest łatwiejszy do zainstalowania, bo nie wymaga robienia wykopów. Trzeba jednak dysponować miejscem, które jest łatwo dostępne z głównej drogi, a jednocześnie odpowiednio oddalone od domu i budynków gospodarczych. Zbiornik podziemny najczęściej wybierany jest tam, gdzie miejsca jest mniej i istnieją już plany zagospodarowania terenu przez trawnik albo gródek.

Sprawa pozwolenia na budowę

Przepisy budowlane stanowią, że w przypadku przydomowego zbiornika na gaz, który ma 7 metrów kwadratowych, nie potrzeba pozwolenia, ale wymagane jest zgłoszenie budowlane. Na ogół wszystkie zbiorniki spełniają ten wymóg. Pozostaje tylko uzyskać w Urzędzie Gminy odpowiednie warunki zabudowy dotyczące samego przyłącza. Wykonany projekt trzeba dołączyć do zgłoszenia budowlanego. Do realizacji można przystąpić, gdy w ciągu 30 dni nie wpłynie administracyjna odmowa w tej sprawie.

Jakie są zalety czerpania gazu z przydomowego zbiornika?

Przydomowy zbiornik na propan jest wyjściem bardzo wygodnym. Gospodarstwo domowe staje się uniezależnione od zasilania zewnętrznego. Istnieje też możliwość dokładnego zaplanowania środków finansowych na ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest łatwa kontrola ilości gazu w zbiorniku. Jeżeli pojemnik ma licznik i urządzenie telemetryczne, to możliwy jest korzystny dla właściciela system opłat za propan. W niektórych przypadkach mogą to być nawet raty albo rozliczanie miesięczne według autentycznego zużycia, a nie za całą ilość zatankowanego gazu.