bursztyn
30 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co warto wiedzieć o bursztynie?

Bursztyn to szlachetny surowiec, który przyciąga nad morze wielu turystów. Jakie ma zastosowanie? Urokliwe kamienie są wykorzystywane do wyrobu biżuterii, ale nie tylko. Ich estetyka inspiruje artystów do tworzenia wyjątkowych dzieł oraz przedmiotów codziennego użytku. Bursztyn skrywa niejedną tajemnicę i ciekawostkę wartą poznania. Sprawdź, czego nie wiesz o szlachetnym surowcu.

Czym jest bursztyn i jak go rozpoznać?

Bursztyn jest dla wielu osób głównym powodem, aby urlop spędzić nad morzem. Piękny kamień, nazywany złotem Północy, można znaleźć m.in. u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Nie każdy wie, że surowiec jest tak naprawdę kopalnianą żywicą pochodzącą z drzew iglastych. Mimo że kojarzy nam się głównie ze złotymi, pomarańczowymi i brązowymi odcieniami, bursztyn może mieć również inne barwy, np. niebieskie, zielone, a nawet czarne.  Co oznacza jego nazwa? W tłumaczeniu z języka niemieckiego bursztyn to kamień, który się pali.

Złoto Północy ma wielu wielbicieli, którzy wykorzystują go m.in. jako sposób na udekorowanie wnętrz. Ozdoby i bursztynowe dodatki do domu przykuwają uwagę, wzbogacając aranżację różnych pomieszczeń. Zakupując takie przedmioty, trzeba zachować ostrożność. W jaki sposób rozpoznać prawdziwy bursztyn? Jeżeli chcesz zyskać pewność, że kamień nie jest podróbką, wystarczy go wrzucić do wody z solą. Szlachetny surowiec pozostanie na jej powierzchni.

Zastosowania bursztynu. Do czego warto go wykorzystać?

Złote kamienie kojarzą się dla większości z nas z piękną biżuterią, jednak nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie ich piękna. Bursztyn inspiruje artystów do tworzenia wyjątkowych obrazów, ale też niepowtarzalnych przedmiotów codziennego użytku. W ten sposób powstają bursztynowe klamki, baterie umywalkowe czy korki do wina. Takie produkty ma w swoim asortymencie m.in. sklep Amber Decor oferujący wysokiej jakości, oryginalne przedmioty. Artyści podkreślają piękno kamieni w nowoczesny sposób.

Niektórzy ludzie wierzą w lecznicze działanie bursztynu. Wiele lat temu stosowano go jako lek na bezsenność, kładąc go pod pościelą. Poza tym uznawano, że złote kamienie działają uspokajająco. W medycynie naturalnej wiele schorzeń leczy się nalewką z bursztynu, nazywaną bursztynówką. Rozdrobniony surowiec należy zalać spirytusem, aby otrzymać napój, który podobno wzmacnia organizm. Mimo wszystko nie ma naukowego dowodu potwierdzającego, że bursztyn ma lecznicze właściwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że złoto Północy skrywa niejedną tajemnicę, inspirując artystów do tworzenia wyjątkowych dzieł.