makulatura
16 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Co robić z makulaturą?

Chociaż produkcja, a co za tym idzie, sprzedaż gazet, maleje, a druk i słowo pisane pomału ustępują technologii cyfrowej, problem, co zrobić z makulaturą, nie znika. Zewsząd bowiem otaczają nas papierowe opakowania po produktach spożywczych i przemysłowych, kartony, ulotki, gazetki reklamowe oraz druki informacyjne. Gromadzone miesiącami, a nieraz i latami, pomału zabierają przestrzeń w naszych domach oraz mieszkaniach, aż stajemy przed dylematem: co robić z makulaturą?

Istnieje kilka sposobów na to, aby pozbyć się z domu stosów starych gazet i ulotek, wciskanych nam na każdym rogu ulicy. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem, dzięki któremu problem usunięcia makulatury nie będzie już więcej zaprzątał ci głowy.

Skup makulatury

Najprostszym, a zarazem najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, jest oddanie makulatury do skupu, gdzie, jako surowiec wtórny, zostanie ona poddana recyklingowi i ponownie wykorzystana. Nie tylko przyczynimy się w ten sposób do ochrony środowiska, lecz również zyskamy na takim działaniu parę złotych. Nie musimy się również martwić, jeśli ilość makulatury przekracza nasze możliwości dostarczenia jej do punktu. Większość punktów skupu oferuje w takich przypadkach odbiór surowca własnym transportem. Oddając makulaturę do skupu, przyczyniamy się do poprawy drzewostanu, nadmiernie wycinanego do produkcji papieru. Podczas recyklingu tego surowca, nie są emitowane żadne substancje uboczne, szkodliwe dla środowiska, a w jego rezultacie powstaje między innymi papier toaletowy, gazetowy, kartony, koperty, brykiety opałowe, a nawet izolacja domów.

Domowe sposoby wykorzystania

Oddanie makulatury do skupu to nie jedyny sposób na pozbycie się jej nadmiaru. Chociaż nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego punktu, skupującego oprócz złomu, metali kolorowych, akumulatorów, folii, również makulaturę, jak na przykład Skup Złomu Młodzieszyn z okolic Żyrardowa i Sochaczewa, warto zapoznać się z domowymi sposobami wykorzystania starych papierów. I tak gazetki reklamowe doskonale nadają się na zrobienie z nich okładek na książki. Gruby, nabłyszczany papier, z którego są wykonane, doskonale ochroni książkę przez zniszczeniem, a stworzenie takiej obwoluty będzie doskonałą zabawą dla naszych pociech. Nie wyrzucaj makulatury, jeśli lubisz wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne. Kolorowe, stare gazety, ulotki reklamowe, foldery doskonale nadawać się będą do stworzenia z nich kolaży i plakatów. Jeśli papier jest odpowiednio miękki, spróbuj z dzieckiem zabawy w orgiami. Zanim pozbędziemy się wszystkich starych gazet, zastanówmy się także, czy w najbliższym czasie, nie planujemy przeprowadzki. Doskonale bowiem nadadzą się one do opakowania kruchych przedmiotów, na przykład szklanych lub porcelanowych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie ich transportu.