narzędzia warsztatowe
3 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Co powinien zawierać dobry zestaw narzędzi warsztatowych?

Odpowiednie wyposażenie warsztatu ma bezpośrednie przełożenie na to; jak skutecznie, i jak wiele prac będzie w stanie poprowadzić. Nie ma co się oszukiwać, brak podstawowych narzędzi skutecznie uniemożliwia prowadzenie prac nawet w sposób amatorski. Dlatego podpowiadamy, jakie narzędzia powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu.

Podstawowe narzędzia warsztatowe

Kompletowanie narzędzi warsztatowych warto rozpocząć od kluczy. W pierwszej kolejności skupmy się na kluczach płaskich. Znaleźć je można w każdej hurtowni narzędzi budowlanych. Im większy jest dany zestaw tym lepiej. Podstawowe rozmiary kluczy to: : 6×7, 8×9, 10×11, 12×13, 14×15, 16×17, 18×19, 20×22, 21×23, 24×27, 25×28, 30×32 mm – są one absolutnie niezbędne.

Następnie na liście powinny znaleźć się klucze nasadowe. Oczywiście, by w pełni móc z nich skorzystać przyda się też dobrej jakości klucz dynamometryczny. W ten sposób znacznie łatwiej będzie wiele rzeczy odkręcać, a także precyzyjnie będzie można dokręcać. Wybierając odpowiedni klucz dynamometryczny, zwróćmy uwagę na skok roboczy: im mniejszy, tym lepiej.

Po kluczach przychodzi czas na śrubokręty. Ich wybór w dużej mierze uzależniony jest od charakteru prowadzonych przez nas prac. Istnieją bowiem specjalne śrubokręty i wkrętaki przeznaczone do prac elektrycznych, zegarmistrzowskich, samochodowych itd. Wybierając śrubokręty, warto też zwrócić uwagę na to, czy są one z magnetyzerem. Jego obecność znacznie zmniejszy szansę na zgubienie drobnych wkrętów i śrub. Dostępne są również śrubokręty z miernikami napięcia, które cechuje wysoka uniwersalność.

Zestawy narzędzi warsztatowych można kupić w hurtowniach narzędzi budowlanych, takich jak METALEX z Dąbrowy Górniczej.

Kompletując narzędzia warsztatowe, nie można zapomnieć o zestawie szczypiec. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj prowadzonych prac, jednakże przydać się mogą: szczypce okrągłe, szczypce płaskie, szczypce tnące okrągłe i płaskie, a także kombinerki.

Kolejnym ważnym elementem każdego zestawu narzędziowego jest młotek. A najlepiej zestaw młotków, ponieważ młotki różnią się między sobą zależnie od zastosowania. Oprócz klasycznego młotka metalowego przydać się może również młotek gumowy, który znajduje zastosowanie w pracach brukarskich i wykończeniowych.

Na pewno warto też wyposażyć się w szereg mierników. Podstawowym jest metrówka, która przydaje się w zasadzie zawsze. Kolejnym jest poziomica. Jednakże w nowoczesnych warsztatach coraz częściej można spotkać się z miernikami laserowymi, które pozwalają na większy poziom precyzji pomiaru.