Projekt aranżacji wnętrza
19 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co powinien zawierać dobry projekt wnętrza?

Stworzenie pięknej i funkcjonalnej aranżacji wnętrza – zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego – zawsze wymaga starannego planowania. Praca architekta nie ogranicza się do wyboru mebli i sprzętów, które będą odpowiadały wizji zleceniodawcy. Dobry projekt prezentuje przyszły wygląd pomieszczeń, a jednocześnie zawiera instrukcje niezbędne wykonawcom.

Projekt funkcjonalny aranżacji

to propozycja układu funkcjonalno-przestrzennego wnętrza. Dobrzy architekci wnętrz przygotowują zwykle kilka projektów funkcjonalnych, dzięki czemu klient może wybierać spośród różnych rozwiązań. Przed przystąpieniem do pracy nad układem funkcjonalnym projektanci z IDI STUDIO w Łodzi starają się dobrze poznać potrzeby i upodobania klienta, proszą też o wypełnienie ankiety projektowej; jeśli to możliwe, starają się odwiedzić lokal, co umożliwia sporządzenie inwentaryzacji (zdjęcie dokładnych wymiarów, wykonanie fotografii, analizę nasłonecznienia itd.). Projekt funkcjonalny ma postać dwuwymiarowego rzutu pomieszczeń, na który naniesione są elementy wyposażenia.

Wizualizacja aranżacji wnętrza w 3D

Kolejnym elementem projektu jest trójwymiarowa wizualizacja, która uwzględnia już konkretne rozwiązania materiałowe, w tym kolory ścian, meble, okładziny podłóg (drewniane parkiety, panele, płytki), rodzaj oraz rozmieszczenie opraw oświetleniowych itd. Dzięki wizualizacji wnętrza 3D klient może zobaczyć, jak dokładnie będzie wyglądał lokal po zakończeniu prac wykończeniowych. Na tym etapie pracy nad projektem wnętrza wciąż można wprowadzać ewentualne zmiany i poprawki. Wersja ostatecznie zaakceptowana przez klienta daje architektowi możliwość przystąpienia do kolejnego etapu pracy.

Techniczny projekt wnętrza

Zawiera dokumentację techniczną, która umożliwia pracę wykonawcom: elektrykom, hydraulikom, stolarzom, budowlańcom. Obejmuje rysunki techniczne, według których będą pracować fachowcy i umożliwia stworzenie harmonogramu prac w lokalu. Ważną składową projektu technicznego są zestawienia ilościowo-materiałowe, które mogą zawierać też odnośniki do konkretnych produktów i polecanych wykonawców. Takie zestawienia służą też do opracowania kosztorysu przedsięwzięcia, co jest bardzo ważne dla klienta, pozwala bowiem przewidzieć koszt całej inwestycji w wykończenie i wyposażenie wnętrz.

Szukasz architekta wnętrz? Zanim nawiążesz współpracę z konkretnym biurem projektowym, koniecznie zapoznaj się z jego portfolio. Dzięki temu przekonasz się, czy jego styl i możliwości odpowiadają twoim osobistym upodobaniom.