Panele fotowoltaiczne
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co należy wiedzieć o dotacji Mój Prąd?

Rozwój fotowoltaiki jest sposobem na poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji dwutlenku węgla przez zmniejszenie zapotrzebowania na prąd wytwarzany w naszych realiach głównie z węgla brunatnego i kamiennego. Zachętą do zakładania instalacji w budynkach mieszkalnych jest system dopłat w programie Mój Prąd, który pozwala na szybszą amortyzację inwestycji oraz zwrot poniesionych przez użytkownika nakładów.

Jak działa program Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd 3.0 daje szanse na odzyskanie nawet 50% wydatków poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Maksymalną kwotę dopłaty ograniczono wprawdzie do 3000 zł, jednak nadal stanowi ona istotną część całego wydatku. Aby skorzystać z programu, należy w czasie przewidzianym w jego aktualnej edycji zamontować instalację fotowoltaiczną oraz złożyć stosowny wniosek. W naborze w 2021 roku fotowoltaika musi być założona po 1 lutego 2020, a użyte podzespoły nie mogą być wyprodukowane wcześniej niż 24 miesiące przed datą montażu paneli. Instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem musi mieć też moc zawierającą się w przedziale między 2 a 10 kW. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca 2021 roku do 22 grudnia 2021 roku. Ze względu na to, że dotacje są współfinansowane przez Unię Europejską, instalacja będzie musiała być oznaczona tabliczką z informacją „Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd”. Nowością w stosunku do poprzednich odsłon jest także fakt, że wszystkie wnioski muszą być złożone drogą elektroniczną. Osoby, które chcą je przekazać, będą więc zmuszone do wcześniejszego założenia profilu zaufanego albo wystąpienia o e-dowód.

Czy program Mój Prąd wyklucza możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?

Program Mój Prąd nie odbiera możliwości odliczenia wydatków na instalację fotowoltaiczną od płaconego podatku. Warto jednak pamiętać, że w zeznaniu rocznym trzeba będzie uwzględnić kwotę dotacji i pomniejszyć o nią podawaną wartość inwestycji. Limity i zasady, na jakich stosuje się ulgę, nie uległy zmianie – nadal jedna osoba może odliczyć do 53 tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, że tak jak w Programie Mój prąd wszystkie wydatki muszą być potwierdzone fakturami na zakup sprzętu, materiałów lub usługę montażu i podłączenia. Projekt, montaż i podłączenie instalacji fotowoltaicznej, która będzie idealnie dopasowana do wszystkich potrzeb użytkownika najlepiej zlecić firmie z dużym doświadczeniem. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wybór Dom Eko System, specjalizującego się w systemach dla domów mieszkalnych, firm i gospodarstw rolnych.