inteligentny dom ogrzewanie
6 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Co kryje się pod pojęciem domu inteligentnego?

Od wielu lat powstają obiekty budowlane, które pozwalają korzystać z udogodnień nowoczesnych technologii, jednak od niedawna systemy odpowiedzialne za ich „sztuczną inteligencję” dostępne są dla większości z nas. Dom inteligentny to budynek, w którym zainstalowane zostały gwarantujące bezpieczeństwo i komfort zamieszkania systemy oraz urządzenia. Możemy nimi sterować, nawet jeżeli nie przebywamy w przestrzeni mieszkalnej.

 

Co powoduje, że dom staje się inteligentny?

 

Inteligentne domy to technologia przyszłości, choć już teraz możemy korzystać z ich potencjału. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym budynek „żyje” i dostosowuje się do naszych indywidualnych potrzeb, gwarantując komfort i bezpieczeństwo zamieszkania.

W sporym uproszczeniu – dom inteligentny to budynek, w którym możemy zdalnie sterować pracą różnych urządzeń i systemów np. systemem alarmowym, monitoringiem wizyjnym, bramą garażową i bramą wjazdową, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, oświetleniem, urządzeniami RTV i AGD. Dzięki temu zyskujemy większą wygodę, komfort i bezpieczeństwo.

 

Systemy, których nie może zabraknąć w inteligentnym budynku

Jednym z systemów, które znajdują zastosowanie w inteligentnych budynkach, są nowoczesne systemy grzewcze. Nie muszą one uwzględniać tylko jednego źródła ogrzewania, bo dla większego komfortu, możemy zdecydować się na montaż centralnego ogrzewania oraz dodatkowych systemów grzewczych np. ogrzewania powierzchniowego, które dostępne jest w ofercie firmy Soleo Heat. Innowacyjne systemy grzewcze to rozwiązanie, które pozwala na zdalne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach oraz dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb domowników. Dzięki technologii domu inteligentnego możemy np. zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, gdy nie ma nas w domu, zyskując okazję do oszczędności.

Inteligentny dom to także systemy bezpieczeństwa oraz systemy pozwalające sterować oświetleniem, a także zużyciem wody. Pozwalają one np. pozorować obecność w domu, kiedy przebywamy na urlopie. Poszczególne funkcje zarządzania inteligentnym domem to kwestia indywidualna, która związana jest z rodzajem zastosowanych systemów i zintegrowanych z nimi urządzeń.

Podsumowując, dom inteligentny powstał dzięki koncepcji stale współpracujących i uzupełniających swoją pracę przedmiotów. Zarządzanie pracą poszczególnych systemów i urządzeń możliwe jest dzięki np. zainstalowanej na smartfonie aplikacji, choć jeszcze jakiś czas temu, zanim nastała era smartfonów, stosowano inne rozwiązania m.in. montowane na ścianach panele sterujące i programy komputerowe.