Co jest tansze kupno czy budowa domu
12 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co jest tańsze – kupno czy budowa domu?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego domu uznawane jest za podstawę poczucia bezpieczeństwa, ale też pewnego rodzaju luksus. Wiele osób pragnie postawić dom od podstaw, aby mieć pełen wpływ na jego wygląd i charakter. Nie zniechęca ich nawet to, że przedsięwzięcie takie stanowi wyzwanie techniczne, organizacyjne i logistyczne, a często także finansowe. Warto jednak wziąć pod uwagę także inne opcje nabycia nieruchomości, takie jak kupno.

Kwestie związane z budową domu

Powszechnie uważa się, że budowa domu jest znacznie mniej kosztowna, niż kupno stojącej już nieruchomości. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże koszty stoją za kupnem materiałów, usługami firm budowlanych oraz innych podwykonawców itp. Nie każdy ma wiedzę na temat rynku budowlanego, która pozwala na tańszą wycenę materiałów oraz umiejętność negocjacji z wykonawcami. Na ostateczną cenę budynku mają wpływ także ew. innowacje technologiczne, które mają się w nim znaleźć, szczególnie kiedy mowa o tzw. inteligentnych domach.

Szeroki wybór ofert na rynku nieruchomości

Docieranie do wiedzy o firmach oferujących korzystne warunki sprzedaży materiałów oraz usług budowlanych pochłania wiele czasu i energii. Sama budowa nieruchomości potrafi pochłonąć 3-4 lata życia, dlatego nadal duża liczba użytkowników decyduje się na kupno domu. Wiele czasu wymaga też znalezienie oferty kredytu pod budowę domu, w przeciwieństwie do kupna stojącej nieruchomości.

Rynek pierwotny, a szczególnie wtórny jest pełen ofert, ale charakteryzuje się także zmiennością cen. Często okazuje się, że nieruchomości o zupełnie różnym standardzie mogą się różnić ceną tylko nieznacznie. Dlatego poszukując domu do kupienia, warto skorzystać z usług doświadczonego biura  obrotu nieruchomościami takiej jak Sempre, która dysponuje danymi na temat najkorzystniejszych ofert.

Możliwość natychmiastowego korzystania z nieruchomości

Największą zaletą, która stoi za kupnem gotowej nieruchomości, jest czas oczekiwania. Często okazuje się, że nie wymaga ona wielu zmian i remontów, a wprowadzić się do niej można niemal natychmiastowo. Kupno domu na rynku wtórnym lub od pośrednika daje także możliwość negocjowania cen.

Takie rozwiązanie pozwala także na znaczne ograniczenie formalności. W przypadku budowy domu od podstaw użytkownik musi się liczyć z ogromną ilością dokumentacji oraz liczbą umów, które trzeba doprowadzić do skutku. Dotyczy to zarówno twórców projektu, generalnego wykonawcy, jak i firm budowlanych. Dzięki temu coraz więcej osób, które nie mogą poświęcić czasu na samodzielną budowę, może cieszyć się własnym miejscem do życia.

Jeśli jednak chcesz szybko zbudować dom inną metodą niż gospodarcza, skontaktuj się z biurem Sempre Nieruchomości, w swojej ofercie posiadają domy z prefabrykatów, które staną na działce w 2 miesiące.