Gruz z remontu
20 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

Remont, budowa domu czy rozbiórka starego budynku – wszystkie te prace wiążą się z powstaniem odpadów budowlanych, potocznie zwanych gruzem. Wiele osób, mając trudności z jego utylizacją bądź też chcąc zaoszczędzić kilka „groszy”, decyduje się pozbyć go na własną rękę. Tego rodzaju śmieci nie są odpadami komunalnymi, dlatego też nie można ich wrzucać do zwykłych pojemników. Jak właściwie zutylizować gruz? I co grozi za jego nielegalny wywóz?

Nielegalny wywóz gruzu – najważniejsze informacje

Nielegalny wywóz gruzu dotyczy najczęściej jego utylizacji w miejscach takich jak las, choć można go spotkać dosłownie wszędzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, postępowanie takie grozi nałożeniem wysokiego mandatu oraz kary. Zgodnie z art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń, osoba wykonująca nielegalny wywóz gruntu może zostać obciążona karą grzywny w wysokości do 5000 zł. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż myśli, że nie łatwo złapać kogoś na gorącym uczynku, a to pozwala uniknąć kary.

– Należy pamiętać, że coraz częstsze występowanie tego procederu sprawiło, że w lasach pojawił się monitoring, ale też zostały powołane specjalne organy, których zadaniem jest walka z powstającymi nielegalnymi wysypiskami śmieci – wyjaśnia ekspert z firmy Honest Karol Kleniewski.

Co więcej, właściciele nieruchomości powinni również wiedzieć, że nie mogą robić co, tylko chcą na terenie obszarów publicznych. Restrykcje obowiązują też na ich własnych działkach. Zgodnie z kolejnym, 117 artykułem Kodeksu wykroczeń, właściciel posesji, który nie utrzymuje porządku w obrębie własnej posesji, może zostać ukarany kara grzywny w wysokości do 1500 zł.

Jak zgodnie z prawem zutylizować gruz?

Bez względu na ilość gruzu koniecznego do zutylizowania, należy pamiętać, że może on być składowany wyłącznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych i przystosowanych miejscach. Dodatkowo osoby, które chcą pozbyć się niewielkich ilości gruzu, nieprzekraczających 35 kg, powinny nabyć specjalnie do tego celu przystosowane worki i samodzielnie wywieźć zawartość na wysypisko śmieci.

W przypadku dużych ilości lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych firm specjalizujących się w wynajmie kontenerów. Rozwiązanie to, w zależności od regionu Polski, kosztuje około kilkuset złotych i jest niezwykle komfortowe. Gdy zamówi się taką usługę, firma dostarcza kontener po wskazany adres, a po jego zapełnieniu poddaje go recyklingowi. Ponowne wykorzystanie gruzu jest możliwe – najczęściej jest on wykorzystywany przez firmy budowlane do budowy i utwardzania dróg lub domów. Należy pamiętać, że koszty związane z wywozem odpadów budowlanych są znacznie niższe niż te wynikające z nałożonego mandatu.