energooszczędny dom
28 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Co decyduje o energooszczędności domu?

Domy energooszczędne charakteryzują się doskonałą termoizolacją, przemyślanym układem pomieszczeń oraz okien, a także specyficznym doborem materiałów budowlanych. Budynki o takim charakterze pozwalają na uzyskanie dodatkowych funduszy, które „normalnie” trzeba byłoby przeznaczyć na ogrzewanie. Co dokładnie sprawia, że opisane obiekty wykazują niskie zapotrzebowanie na energię?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na energooszczędność domu jest izolacja termiczna. Obiekt mieszkalny powinien zostać dobrze ocieplony – w Polsce zwykle stosuje się w tym celu wełnę mineralną lub styropian, jednak coraz popularniejsze stają się także inne materiały (np. XPS czy płyty PIR). Termoizolacja nie ogranicza się tylko do „otulenia” zewnętrznych ścian budynku: wiele zależy również od współczynnika przenikania ciepła takich elementów konstrukcyjnych, jak okna, drzwi bądź podłoga. Wymienione punkty mogą być źródłem ulatniania się nawet do 30% energii, dlatego warto zadbać o ich prawidłowy montaż.

Czym charakteryzują się domy energooszczędne? 

Tym, co wyróżnia domy energooszczędne jest m. in. specyficzna bryła budynku. Konstrukcja powinna być zwarta – mieć jak najmniej ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych. Bryła przypomina zwykle sześcian, poza który nie wychodzą dodatkowe elementy mogące się szybciej wyziębiać (np. przedpokój-ganek). Takie pomieszczenia wymagałyby silniejszego ogrzewania i wykazywałyby większe straty ciepła. Niektóre firmy budowlane, takie jak Szwejko z Warmii i Mazur zwracają również uwagę na odpowiednie ustawienie obiektu względem stron świata. Od południa warto zainstalować więcej okien, aby pozyskiwać energię ze słońca.

Światło naturalne powinno nagrzewać pokoje, w których przebywa się najczęściej, z kolei w bardziej zacienione punkty budynku można zostawić na pomieszczenia gospodarcze. Należy także uwzględnić otoczenie obiektu: drzewa i inne konstrukcje mogące przysłaniać promienie słoneczne. Na etapie projektowania warto również brać pod uwagę rozwiązania ekologiczne, niewpływające negatywnie na pobliską przyrodę. Przykładem takich domów energooszczędnych mogą być drewniane, kanadyjskie budynki, które nie tylko zapewniają długofalowe korzyści ekonomiczne i neutralne oddziaływanie na środowisko, ale również efektownie się prezentują.

Jak „wzmocnić” energooszczędność domu? 

Dodatkowe oszczędności na produkcji energii grzewczej można uzyskać poprzez instalację pompy ciepła, dzięki której domownicy będą mogli korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze. Można również zainwestować w panele fotowoltaiczne (montowane na dachu budynku lub wolnostojące), pozwalające na zasilenie sprzętów domowych. Interesującym rozwiązaniem są także okna pasywne – pozyskujące energię z promieni słonecznych.