meble kolonialne
30 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Co charakteryzuje meble kolonialne?

Spośród wielu stylów mebli, jednym z najczęściej powracających i cieszącym się dużą popularnością, jest styl kolonialny. Wiele osób kojarzy ten termin, jednak duża część nie jest w stanie dokładnie określić, co właściwie on oznacza.

Styl kolonialny – co to znaczy?

Skojarzenia mebli kolonialnych ze zjawiskiem kolonializmu jest jak najbardziej słuszne. Styl ten rozkwitł w XIX wieku w bogatych brytyjskich posiadłościach na obszarach Afryki i Azji, znajdujących się pod władzą Wielkiej Brytanii. Trudno jednoznacznie nakreślić ramy stylu kolonialnego, gdyż odwoływał się on w dużej mierze od lokalnej kultury, a ta była bardzo zróżnicowana. Generalnie przyjmuje się, że stanowi on połączenie tradycyjnych brytyjskich elementów wystroju z orientalnymi naleciałościami.

Cechy mebli kolonialnych

Choć istnieje nie jeden, a wiele styli kolonialnych, to między nimi zauważyć można kilka cech wspólnych. Są to między innymi:

  • Materiały – meble kolonialne wykonuje się zwykle z litego drewna, najczęściej egzotycznych gatunków, wśród których wymienić można między innymi akację azjatycką, teak, mahoń, palisander. Gatunki te są cenne ze względu na swoją wysoką wytrzymałość oraz bardzo charakterystyczną kolorystykę. Ważne jest, by w procesie produkcji nie utraciły one swojej barwy.
  • Masywność – meble kolonialne już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie bardzo solidnych i trwałych. Wrażenie jest jak najbardziej słuszne, gdyż konstruowane są z użyciem technik gwarantujących ich przydatność na całe lata. Zwykle są pokaźnych rozmiarów, co w połączeniu z naturalną, „ziemną” kolorystyką sprawia, że potrzebują one raczej dużo miejsca. Ustawione w niewielkim mieszkaniu mogą łatwo zdominować przestrzeń, będziemy się wśród nich czuć nieco przytłoczeni. Wyjątkiem od tego są meble wytwarzane z użyciem rattanu lub bambusa.
  • Ornamenty – nie wszystkie meble kolonialne są dodatkowo dekorowane, często jednak można na nich znaleźć ornamenty nawiązujące do kultury orientalnej lub afrykańskiej.

Piękne meble kolonialne do urządzenia każdego pomieszczenia znajdziemy w ofercie firmy Dobre Meble, specjalizującej się w sprzedaży produktów z Indii i innych krajów Dalekiego Wschodu.