9 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka więźb dachowych

Typ i charakterystyka więźby dachowej zależy od tego, jakiego typu dach przewiduje projekt. To z kolei zależy od gabarytów budynku, naszych preferencji i możliwości finansowych. Trzy najpopularniejsze rodzaje więźb dachowych to więźba krokwiowa, jętkowa i płatwiowa. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym, czym dokładnie charakteryzują się poszczególne typy więźb dachowych.

Więźby krokwiowe

Więźby krokwiowe to najprostsza konstrukcja, która może być stowowana wtedy, gdy rozpiętość dachu w świetle ścian jest nie większa niż 7,0 m. Niektórzy projektanci zalecają, by maksymalna rozpiętość była nie większa niż 6,0 m. Pochylenie połaci dachowej powinno być większe niż 45 stopni. Jest to więc więźba dobra do niewielkich budynków, na przykład małych domków letniskowych. Wiązar składa się z dwóch krokwi, które połączone są w kalenicy. Krokwie mogą być oparte bezpośrednio na ścianach. Murłaty zamocowane są do wieńca. Wiązar tworzą wówczas dwa elementy, więc funkcję trzeciego boku trójkąta musi przejąć strop, na przykład prefabrykowany lub żelbetowy. Inny rodzaj to więźba krokwiowo-belkowa. Jak sama nazwa wskazuje, para krokwi z belką tworzy trójwymiarowy wiązar. Oparty jest on na zewnętrznych ścianach budynku. Belki tworzące strop mogą być oparte na murłacie lub bezpośrednio na murze.

Więźba jętkowa

Konstrukcja jętkowa stosowana jest już przy większych wymiarach dachu, których rozpiętość wynosi od 6,0 do 9,0 m. To dobre rozwiązanie w przypadku domów z poddaszem użytkoweym. Dzięki konstrukcji jętkowej możemy uzyskać odpowiedni kształt pomieszczeń. Konstrukcja jętkowa również składa się z krokwi, które są połączone w kalenicy i oparte na murłatach. Jętki natomiast łączą przeciwległe krokwie. Nadają całej konstrukcji sztywności, ponieważ przejmują siły rozporowe. Jętka musi spinać krokwie na odpowiednie wysokości. Zaleca się, by część dolna nie przekraczała 4,5 m, licząc od murłaty.

Konstrukcja jętkowa powinna być wzmacniana także w kierunku podłużnym – możemy do tego wykorzystać łaty lub wiatrownice – mówi nam przedstawiciel tartaku Drewimpex z okolic Olsztyna.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

To więźba uniwersalna, najczęściej stosowana. Może być wznoszona przy dachach dwuspadowych i jednospadowych. Dodatkowo nie musimy przejmować się kątem dachu, więźba płatwiowo-kleszczowa nadaje się do dachów płaskich i stromych, a rozpiętość więźby może wynosić aż 16,0 m. Typowa konstrukcja takiej więźby zbudowana jest z wiązarów głównych i pośrednich. Główny wiązar składa się z dwóch krokwi, które oparte są na płatwiach, dwóch słupów oraz pary kleszczy. Kleszcze obejmują pozostałe elementy z dwóch stron. Dodatkowy element to miecze i zastrzały, które zabezpieczają dach w kierunku poprzeczny. Wiązary pośrednie są pozbawione słupów i kleszczy. Dla doświadczonego fachowca różnice między poszczególnymi rodzajami więźb dachowych są rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka.