7 lutego 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne i efektywne systemy ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody. Ich konstrukcja pozwala na pozyskiwanie ciepła z naturalnego środowiska i jego późniejsze wykorzystanie do ogrzewania. Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka informacji na temat pomp tego rodzaju.

Konstrukcja pompy ciepła

Wybór sposobu ogrzewania domu jest jedną z najistotniejszych decyzji, które należy podjąć już na etapie jego projektowania. Zależy on od kilku czynników, spośród których najważniejszym jest zdecydowanie rodzaj budynku oraz jego zapotrzebowanie na energię. Jednym z systemów ogrzewania, na które warto zwrócić uwagę jest to za pomocą powietrznej pompy ciepła.

Pompa składa się z wymiennika do pozyskiwania ciepła z otoczenia, zaworu rozprężonego, wymiennika do oddawania ciepła do instalacji oraz sprężarki. Wszystkie te elementy tworzą układ zamknięty i wyposażone są w czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze parowania.

Zadaniem czynnika jest przekazywanie ciepła. Następuje to w parowniku pompy, gdzie ciepło pobierane jest z otoczenia. Za pośrednictwem czynnika chłodniczego dochodzi w niej do wrzenia i parowania, również w ujemnych temperaturach.

Rodzaje pomp

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, wśród których znajdziemy:

  • pompy powietrze-woda służące do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, które wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu wentylacyjnym lub atmosferycznym,
  • pompy solanka-woda, gdzie głównym źródłem poboru ciepła jest grunt powierzchniowy, z którego energia cieplna dostarczana jest do wewnętrznej instalacji; w ich przypadku czynnikiem grzewczym jest odporna na zamarzanie solanka,
  • pompy woda-woda, w których ciepło pozyskiwane jest z wody gruntowej, i w których warunkiem efektywności działania jest właściwy pobór ilościowy i jakościowy wody ze studni, dlatego wymaga posiadania zezwolenia kompletnego urzędu gospodarki wodnej.

Jak wybrać

-Decydując się na ogrzewanie za pomocą pompy powietrznej trzeba dokładnie przemyśleć wybór jej odpowiedniego rodzaju. Dokonać powinno się go biorąc pod uwagę wielkość działki, rodzaj budynku, gruntu i zagospodarowania działki, a także typ instalacji grzewczej jaka tam występuje – radzi ekspert reprezentujący firmę ANDRE TECH.

Co więcej, warto też wziąć pod uwagę koszty całego przedsięwzięcia, na które składa się nie tylko koszt zakupu i instalacji pompy, ale również koszty związane z jej użytkowaniem.