zakup mieszkania
14 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka pomorskiego rynku nieruchomości

Pomorzanie, którzy marzą o własnym „M”, powinni mieć świadomość, że lokalny rynek nieruchomości w tym regionie, a także w całym kraju jest bardzo zróżnicowany.  Zainwestowanie we własne lokum może przynieść danej osobie wiele korzyści pod warunkiem jednak, że dość dobrze orientuje się ona w aktualnych trendach rynkowych. Zanim zatem zdecydujesz się na zakup bądź sprzedaż mieszkania w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kto najczęściej inwestuje w nieruchomości na Pomorzu?

Lokale mieszkalne na Pomorzu od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W ich grupie najczęściej znajdują się osoby, które kupują mieszkania w celu ulokowania w nich kapitału. Tacy inwestorzy zazwyczaj nabywają kilka apartamentów w różnych dzielnicach Trójmiasta, korzystając przy tym z usług profesjonalnych biur nieruchomości, takich jak Stencel. W polu ich szczególnego zainteresowania pozostają stosunkowo niewielkie lokale, których metraż waha się od 30 do 65 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane przede wszystkim relatywnie niskimi kosztami zakupu takich nieruchomości oraz możliwością łatwego znalezienia ewentualnych lokatorów. W grupie inwestorów mieszkaniowych na Pomorzu znaczącą rolę odgrywają również młode małżeństwa z małymi dziećmi. W ich przypadku jednak dążenie do nabycia lokalu mieszkalnego jest związane z chęcią znalezienia miejsca do życia dla siebie i rodziny.

Lokalizacja mieszkań cieszących się największą popularnością wśród inwestorów

Na pomorskim rynku nieruchomości od lat odnotowuje się dwie tendencje, jeśli wziąć pod uwagę lokalizację najchętniej wybieranych mieszkań. Z jednej strony duża część kupujących decyduje się na nabycie apartamentu usytuowanego blisko morza. Jest to spowodowane nie tylko pięknymi widokami za oknem, ale przede wszystkim dużą liczbą hoteli i lokali gastronomicznych w pobliżu. Stosunkowo łatwo znaleźć tam zatrudnienie. Z drugiej strony wiele osób decyduje się na zakup mieszkań zlokalizowanych poza miastem. Ci inwestorzy cenią sobie przede wszystkim spokój i ciszę podmiejskich okolic, a także wysoką jakość realizowanych tam na bieżąco inwestycji budowlanych. Nie bez znaczenia jest także rozbudowana infrastruktura drogowa i komunikacyjna, która pozwala im szybko dostać się do Trójmiasta w celu załatwienia różnych spraw. Osoby te zwykle pracują w Gdańsku, Gdyni bądź Sopocie, a ich dzieci uczą się w tamtejszych szkołach. Popularność mieszkań usytuowanych z dala od centrum Trójmiasta wpływa na ich relatywnie wysoką cenę.