8 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka płytek dywanowych

Każdy z pewnością zna wykładziny, stanowiące alternatywę dla stosowanych od dawna dywanów. Ich zadanie to szczelne pokrywanie podłogi w celu chronienia jej przed ścieraniem zarysowaniami. Ponadto wykładziny w dobry sposób wpływają na akustykę wnętrza, tłumiąc rozchodzące się w nim dźwięki, oraz stanowiąc dodatkową warstwę izolacji termicznej. Jednym z wariantów wykładzin są tak zwane płytki dywanowe.

Czym są płytki dywanowe?

Jeśli termin „płytki dywanowe” przywołuje nam na myśl wykładzinę wykonaną z wielu ułożonych obok siebie elementów, to nasze skojarzenia są jak najbardziej słuszne. Płytki dywanowe to przybierające formę kwadratu lub prostokąta kawałki materiału, które układa się na podłodze, tworząc z nich swego rodzaju mozaikę. Stosowana jest najczęściej w obiektach użytkowych, np. biurach, gabinetach czy placówkach usługowych. Ich dolna warstwa wykonywana jest z PCV lub materiałów bitumicznych, dzięki czemu można je łatwo przykleić do nawierzchni – do produkcji wierzchniej, ozdobnej warstwy płytki wykorzystuje się zazwyczaj takie tworzywa jak wełna, poliestry, poliamidy. Często spotykane są również ich mieszanki.

Jak układane są płytki?

Płytki mocowane są do podłogi na dwa sposoby – wyjaśnia specjalista z firmy Robin na klej lub tzw. żel antypoślizgowy. Druga opcja jest jednakowoż częściej stosowana, gdyż pozwala na łatwiejszą wymianę zużytych płytek na nowe.

Jeśli do montażu ma zostać użyty klej, należy pamiętać o tym, by był on mocniejszy niż preparat do klejenia wykładziny w rolce – należy go umieszczać na krawędziach płytki w celu ograniczenia odrywania się elementu od podłogi.

Zalety płytek dywanowych

Do najważniejszych plusów układania płytek dywanowych należy:

  • Duża swoboda w kreowaniu wyglądu pomieszczenia – układanie wykładziny z pomniejszych elementów stwarza ogromne możliwości dekoratorskie. Korzystając z płytek różnych kolorów i różnych deseni możemy z łatwością skomponować niepowtarzalny wzór podłogi.
  • Łatwa naprawa – każda wykładzina prędzej czy później ulegnie zniszczeniu, np. w wyniku ścierania przez buty czy kółka krzeseł biurowych. Dużym zagrożeniem są również różnego rodzaju substancje, których nie da się sprać. Zniszczona wykładzina jest nieestetyczna i obniża walory wizualne całego wnętrza. W przypadku wykładzin w rolce rozwiązaniem jest całkowita wymiana pokrycia. Płytki dywanowe są pod tym względem znacznie bardziej ekonomiczne – zamiast wymieniać całą podłogę, wymieniamy po prostu element, który uległ zniszczeniu.
  • Oszczędność – dopasowanie wykładziny do kształtów i rozmiarów wnętrza wymaga nierzadko odcięcia dużej jej części. Odcięte resztki nie znajdują już raczej żadnego zastosowania i lądują w koszu. Jest to nic innego jak marnowanie pieniędzy. Decydując się na płytki dywanowe możemy znacznie lepiej zaplanować ich ułożenie i zminimalizować straty materiału.