Parapety marmurowe
4 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka parapetów marmurowych 

Na parapecie można wyeksponować kwiaty, lampy, książki — prawidłowo wykończony, nawet samodzielnie może być ozdobą każdego domu. Jednym z najpopularniejszych materiałów służących do jego wykonania jest marmur, który zawsze prezentuje się niezwykle elegancko i jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Co warto wiedzieć o marmurowych parapetach? 

Cechy materiału 

Marmur to surowiec naturalny, ze względu na swoje właściwości wykorzystywany już w starożytności. Natomiast w dzisiejszych czasach stosuje się go raczej do wykończenia wnętrz, przy kominkach, blatach kuchennych, posadzkach czy parapetach. Marmur to materiał niezwykle twardy, a więc bardzo trudno go uszkodzić czy zarysować. Można go także łatwo polerować w celu uzyskania różnych stopni połysku, co może się okazać korzystne przy spersonalizowanych projektach wnętrz. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze parapetu z marmuru, trzeba wykonać jego impregnację. Parapet to miejsce szczególnie narażone na kontakt z wodą, ma to miejsce na przykład przy podlewaniu roślin czy zostawieniu otwartego okna w deszczowy dzień. Impregnacja zapobiegnie dostawaniu się płynów do szczelin, co mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia. 

Kolorystyka 

Istnieje wiele wariantów kolorystycznych marmuru, dlatego decydując się na ten materiał, każdy znajdzie coś dla siebie. W razie problemów z wyborem zawsze warto zapytać o radę profesjonalistów, na przykład Zakład Kamieniarski Stanisława Guzika, który działa w okolicach Krakowa. Kolorystyka surowca w dużej mierze zależy od tego, gdzie go się wydobywa i tak: na Sudetach wydobywa się marmur biały i zielony, a na obszarach ziemi nyskiej marmur szary z odcieniami niebieskiego. Jeżeli chodzi o surowce importowane, we Włoszech są złoża marmuru białego, a na terenach Sardynii białe, szare, beżowe i ciemnobrązowe. 

Rodzaje 

Oprócz kolorystyki marmur można także podzielić na rodzaje ze względu na skład. Są to: 

marmur dolomitowy (jego bazę stanowią dolomity),

marmur kalcytowy (jego bazę stanowi kalcyt),

marmur wapienny (z domieszkami, które wpływają na ostateczny kolor wydobywanego surowca).

Oraz miejsce umieszczenia w domu. Jeśli chodzi o parapety, będą to:

  • parapety wewnętrzne: najbardziej popularne, odpowiednio zabezpieczone (zaimpregnowane) mogą być zamontowane w miejscach o dużej wilgotności, na przykład kuchni czy łazience. 
  • parapety zewnętrzne: rzadziej wybierane ze względu na wrażliwość marmuru na czynniki atmosferyczne. Zazwyczaj są umieszczane w miejscach względnie chronionych.