27 października 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka palników wieloolejowych

Alternatywne ogrzewanie – palnik na olej przepracowany

Rozpocznijmy od omówienia koncepcji palników multiolejowych, które spalają między innymi oleje przepracowane. Choć z roku na rok zimy wydają się nieco cieplejsze, to kiedy nadchodzą pierwsze przymrozki, zaczynamy myśleć nad źródłem ogrzewania. Zależy nam na takim, które będzie wydajne i jak najtańsze w eksploatacji. Takim właśnie źródłem ciepła jest palnik na olej przepracowany, przede wszystkim dla osób, które mają do niego bezpośredni dostęp. Palnik może służyć jako ogrzewanie naszego domu, warsztatu, w którym pracujemy, czy magazynu. Palnik umieszczany jest w komorze spalania kotła centralnego ogrzewania. Zużycie paliwa uzależnione jest od ustawionej mocy. Na rynku możemy spotkać palniki z grawitacyjnym spływem oleju, regulowanym zaworem kulowym albo z pompą ze sterownikiem, który dozuje odpowiednią ilość oleju. Palniki wieloolejowe mogą oczywiście spalać nie tylko olej przepracowany, ale także oleje opałowe, średnie i lekkie w zakresie mocy.

Jak działa palnik wieloolejowy?

Działanie palnika olejowego oraz kompletny zestaw akcesoriów, które potrzebne są do używania palnika, omówimy na konkretnym przykładzie – w zależności od producenta i szczegółowej koncepcji działania urządzenia, charakterystyka może się nieco różnić.

Multiolejowy palnik wyposażony w dyszę typu syfonowego podgrzewa olej i powietrze. Olej rozpraszany jest za pomocą sprężonego powietrza, dlatego w obiekcie musi znaleźć się kompresor. Jak już wspomnieliśmy, palnik może spalać olej przepracowany, opałowy, ale także oleje półciężkie, roślinne oraz biopaliwa – mówi nam przedstawiciel firmy TEC, Tanie Ekologiczne Ciepło z Warszawy.

Wydajne i naprawdę solidne palniki powinny być wyprodukowane z części renomowanych producentów – w tego typu urządzeniach nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Cena palnika obejmuje zwykle wszystkie niezbędne akcesoria, które potrzebne są do jego pracy: agregat pompowy do paliwa, filtry (dokładnego oczyszczania oraz zgrubnego oczyszczania), zawór zwrotny, końcówki węża ssącego i oczywiście system podgrzewania oleju i sprężonego powietrza wraz z regulatorami ciśnienia. By palnik mógł pracować w naszej kotłowni, potrzebny będzie zbiornik na paliwo wraz z elastycznym wężem paliwowym, rura do połączenia palnika i pompy (miedziana), wspomniany wcześniej kompresor powietrza. Nowoczesny palnik wieloolejowy może pracować wraz z kotłem lub nagrzewnicą. Jeśli więc szukamy alternatywnego ogrzewania, warto bliżej przyjrzeć się palnikom multiolejowym, które stają się coraz bardziej popularne.