19 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka ogrodzeń panelowych

Solidne ogrodzenie stanowi jeden z najistotniejszych elementów całej posesji. Świetnie chroni prywatność właścicieli, odgrywa rolę wyjątkowej, współgrającej z właściwymi zabudowaniami ozdoby, a w niektórych przypadkach zauważalnie wygłusza pochodzące z zewnątrz dźwięki. Słowem – to coś, bez czego absolutnie nie można się obejść.

Na polskim rynku spotykamy się z niezwykle szeroką ofertą płotów. Rozmaici producenci oprócz oferowania klasycznych rozwiązań, starają się systematycznie wprowadzać ciekawe nowości. Obecne statystyki dowodzą, że coraz więcej zwolenników zyskują sobie ogrodzenia panelowe. Poniżej, w specjalnie przygotowanym artykule postaramy się wyczerpująco o nich opowiedzieć. Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.

Elementy konstrukcyjne

Tytułowe ogrodzenia stały się już niemal standardem. Otaczają tereny firmowe, sportowe oraz mieszkalne. Ich głównym elementem jest oczywiście, mogący przybierać przeróżne kształty panel, przypominający najczęściej tradycyjną siatkę. Jak przekazał nam ekspert reprezentujący firmę Jagra:

Choć klasyfikuje się je jako całkiem lekkie, w rzeczywistości należą do bardzo trwałych konstrukcji. Zwykle mówi się o tych zrobionych z ocynkowanego, stalowego drutu, powleczonego dodatkowo kolorowym poliestrem. Specjalne, uodparniające procesy chronią tego typu płot przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu i skrajnych temperatur. Panele nie rdzewieją, a poza tym nie są podatne na zwyczajne uszkodzenia mechaniczne.

Łatwy montaż całości

Przyjmuje się, że naprawdę wytrzymałe płoty odznaczają się pionowymi prętami o średnicy 5 mm, rozstawionymi co około 5 cm. Poza tym niezbędne okazują się wzmocnienia – jeśli wysokość panelu wynosi 1,5 m, powinniśmy użyć co najmniej trzech poziomych podpór. Co ciekawe, niska waga całości pozwala pominąć fundament bądź podmurówkę. To sposób na pewną oszczędność, z drugiej strony zaś inwestorów czy właścicieli domów często przekonują względy estetyczne. Niezależnie jednak od wszystkiego, sam montaż ogrodzenia nie jest zbyt skomplikowany. Poszczególne panele instaluje się bowiem – przy pomocy dedykowanej obejmy – pomiędzy wcześniej przygotowanymi słupkami.

Panele 2D i 3D

Warto wiedzieć, że wśród opisywanych ogrodzeń można spotkać zarówno opcje 2D, jak i te określane jako 3D. Pierwszy rodzaj paneli posiada zupełnie prostą siatkę, ten inny zaś charakteryzuje się atrakcyjnymi tłoczeniami, niezaprzeczalnie poprawiającymi wygląd płotu.

Słowo podsumowania

Owe systemy, występujące klasycznie w kolorze naturalnej zieleni dobrze komponują się z wszelkiego rodzaju budynkami. Choć fabrycznie nie ograniczają pola widzenia, bez problemu da się wzbogacić je o elegancką, przeplataną między prętami, taśmę PCV. Krótko mówiąc, minimalizm konstrukcji w połączeniu z wielką uniwersalnością sprawiły, że ogrodzenia panelowe stały się czymś w rodzaju złotego środka. Ich nieprzeciętna jakość oraz wyjątkowo przystępna cena to natomiast kolejne atuty, wciąć i wciąż przyciągające zadowolonych klientów.