nawoz-rolniczy
24 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka nawozów krystalicznych

Obecnie rolnictwo zbliża się do przemysłu, jeśli chodzi o skalę, stosowane rozwiązania technologiczne i automatyzację pracy. Wszystko po to, aby wydajność była jak najwyższa. Plony przekładają się bowiem w prosty sposób na zyski, jakie generuje gospodarstwo. Po to też stosuje się nawozy, a coraz częściej – nawozy krystaliczne. Czym się one charakteryzują?

Do czego stosowane są nawozy w rolnictwie?

Nawozy to środki chemiczne, które stosuje się w różnych celach. Mogą one przyspieszać wzrost, wspierać odporność roślin na niepogodę, chwasty, insekty i grzyby czy też zwiększać plon. Wszystko to sprowadza się do jednego – podnoszenia wydajności upraw. Jednocześnie, stosując nawozy rolnicze, nie można tego robić krótkowzrocznie. Gleba ma przecież zapewniać wysokie plony i równie wysokie zyski przez wiele lat.

Nawozy oddziałują na rośliny nie bezpośrednio, ale przez glebę – mówi specjalista z firmy Biostyma. Stymulacja upraw. – Dostarczają do niej składników niezbędnych roślinom do prawidłowego, szybkiego i bujnego wzrostu. Mogą także modyfikować jej odczyn. Zasobność gleby w substancje odżywcze jest warunkiem koniecznym. Trzeba jednak pamiętać o zrównoważonym nawożeniu, aby grunt przez wiele sezonów nadawał się pod uprawy. Jednostronne nawożenie może się skończyć np. nadmiernym zakwaszeniem gleby, a przy tym niedoborem składników zasadowych.

Stymulacja upraw przez nawożenie pozwala zaspokoić zapotrzebowanie rynku na płody rolne, które cały czas rośnie. Dlatego należy się spodziewać, że nawozy będą rozwijane, a ich kolejne formy coraz lepiej przyswajane przez rośliny.

Czym cechują się nawozy krystaliczne?

Nawożenie roślin polega na równomiernym rozpylaniu nawozu na polu. Wsiąka on w glebę, a stamtąd jest pobierany przez systemy korzeniowe roślin. Niektóre nawozy są także stosowane dolistnie, ponieważ liście także mają właściwości chłonne.

Nawozy rolnicze można podzielić na dwa rodzaje: nawozy płynne i nawozy krystaliczne. Ta druga postać pojawiła się znacznie później – do pewnego czasu wszystkie stosowane nawozy były w postaci płynnej. Nawozy krystaliczne mają postać drobnych kryształów. Są one rozpuszczalne w wodzie.

Różnice między nawozami płynnymi a krystalicznymi nie kończą się na postaci fizycznej. W nawozach krystalicznych substancje odżywcze są mocniej skoncentrowane, co oznacza, że w takiej samej dozie będzie ich więcej. Przyspiesza to nawożenie i zwiększa podaż nawozu.

Dzięki suchej, sypkiej i skondensowanej formie nawozy krystaliczne są nie tylko skuteczniejsze i łatwiejsze w przechowywaniu, ale też w magazynowaniu i transporcie. To zaleta nie tylko dla nabywców, ale też sprzedawców i dystrybutorów. Należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości nawozy krystaliczne będą przeważały nad płynnymi.