14 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka idealnej bramy ogrodzeniowej

Dom, garaż, ogród, okalający go płot… Ideałem jest, gdy wszystkie te elementy współgrają ze sobą, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Kropką nad „i” całości jest brama ogrodzeniowa, zwana również często wjazdową. Nie istnieje jeden model czy rodzaj, który odpowiadałby potrzebom i oczekiwaniom każdego właściciela posesji. To sprawa indywidualna. Można jednak wybrać bramę idealną dla siebie. Jak to zrobić?

Brama ogrodzeniowa to inwestycja na lata. Nie ma więc co podejmować w tym zakresie pochopnych decyzji. Trzeba rozważyć co najmniej kilka kluczowych czynników decydujących o tym, czy będzie ona wieńczyć dzieło, jakim jest projekt domu i jego otoczenia, czy też okaże się przysłowiowym kwiatkiem do kożucha. Jedną z najistotniejszych kwestii jest oczywiście budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na bramę lub ogrodzenie, w skład którego ona wchodzi.

Kwestie estetyczne

Nawet jednak w wyznaczonych ramach cenowych do wyboru pozostanie bardzo wiele opcji. Kolejna więc rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, to wygląd oraz poniekąd związany z nim materiał wykonania. Dość ważne jest, by brama wjazdowa korespondowała wizualnie nawet jeśli nie z samą bryłą budynku, to przynajmniej z jego charakterem. Jeśli zdecydowaliśmy się na surowy minimalizm podczas budowy domu, wymyślne zdobienia będą cokolwiek nie na miejscu. W drugą stronę jest tylko trochę łatwiej, jako że proste ogrodzenie i takaż brama są w stanie dyskretnie usunąć się w cień budynku stylizowanego np. na dworek. Każdy projekt jest nieco inny, dlatego już we własnym zakresie należy zastanowić się, co do czego pasuje. Możemy oczywiście zasięgnąć porady projektanta czy architekta krajobrazu, ale też poszukać inspiracji chociażby w internecie.

Materiał wykonania

Gdy chodzi o materiał wykonania, raczej nie ma tu co oszczędzać. Nawet jeśli tańszy substytut prezentuje się bowiem z początku równie nieźle co wariant trwalszy, lecz droższy, to po niedługim czasie może się okazać, że wymaga naprawy lub wręcz wymiany, co finansowo ostatecznie raczej się nam nie opłaci. Może się zdarzyć i tak, że materiał jest zasadniczo dość wytrzymały (co też znajduje odzwierciedlenie w cenie), ale tylko pod warunkiem, że będziemy o niego właściwie dbali. Jeśli nie mamy na to czasu lub chęci, wybierzmy raczej inną opcję, uwzględniając dotyczące konserwacji zalecenia producenta.

Funkcjonalność

Bodaj najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy brama ogrodzeniowa okaże się dla nas tą idealną, są jednak kwestie praktyczne. Wjazd i wyjazd z posesji, jak również parkowanie w garażu nie powinny stwarzać problemów. Brama otwierana automatycznie będzie wygodniejsza w użyciu, ale też nieco droższa. – Przy wyborze bramy pamiętajmy też o takich parametrach jak kształt oraz wielkość podjazdu i całej działki, szerokość drogi i minimalny promień skrętu – zaleca fachowiec z produkującej bramy i ogrodzenia firmy Stalex. Może się bowiem okazać, że potrzebujemy bramy szerszej niż rekomendowane 3 m albo że musimy przesunąć ją około metra w głąb posesji. Zastane warunki często określają też z góry, jaki rodzaj bramy będzie najlepszy: rozwieralna (jedno- bądź dwuskrzydłowa), przesuwna (szynowa lub samonośna), a może rzadziej spotykana, lecz mająca swoje zalety brama składana.