dom dla alergika
29 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka domu idealnego dla alergika

Alergie to schorzenia typowe dla obecnych czasów. Są nie tylko bardzo uciążliwe, utrudniają normalne funkcjonowanie, ale również mogą być przyczyną innych, znacznie poważniejszych dolegliwości, między innymi schorzeń dermatologicznych oraz chorób związanych z układem oddechowym i pokarmowym. Jednym z najważniejszych czynników, umożliwiających ograniczenie wpływu alergenów na nasze życie, jest zadbanie o odpowiednie warunki w najbliższym otoczeniu. Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego dnia – oto kilka cech domu przyjaznego alergikom.

Właściwe surowce

Domy dla alergików powinny być przede wszystkim wykonane z odpowiednich, naturalnych materiałów, takich jak drewno z celulozową izolacją. Posiada ono ciekawą właściwość, stawiającą je ponad materiałami konwencjonalnymi, takimi jak cegła, mianowicie pozytywnie wpływa na mikroklimat wewnątrz domu. Jest to możliwe dzięki temu, że drewno „oddycha” i zawiera żywice oraz soki. Do wykończenia ścian drewnianych w domu antyalergicznym stosuje się powłoki posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Konstruowanie drewnianych domów specjalne dla alergików jest specjalnością firmy budowlanej ITS.

Bardzo ważnym elementem jest również wybór odpowiedniego materiału do pokrycia podłóg. W domach dla alergików bardzo dobrze sprawdzą się podłogi drewniane lub terakota. W przypadku uczulenia na kurz warto jest się również zastanowić nad położeniem paneli, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości oraz usuwaniu gromadzącego się kurzu oraz mniej uciążliwe w konserwacji różnymi środkami.

Wentylacja

Bardzo istotnym elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania domu, jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Sprawnie działające systemy wentylacji zapewniają równomierny dopływ świeżego, czystego powietrza z zewnątrz oraz usuwają zanieczyszczenia, brzydkie zapachy oraz wilgoć z pomieszczeń. Nadmiar wilgoci jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, gdyż utrudnia ona oddychanie i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby i roztocza.

Jednym z ważniejszych elementów systemy wentylacji są… okna. To bowiem właśnie przez nie powietrze przedostaje się do wnętrz, nawet gdy są zamknięte. Niegdyś powietrze w pomieszczeniach ulegało wymianie nawet siedem razy w ciągu godziny – była to zasługa niskiej szczelności okien. Obecna technologia sprawia, że okna są znacznie szczelniejsze, lepiej utrzymują ciepło w domu, jednak kosztem skutecznej wentylacji. Do domu alergików najlepszym wyborem będą okna drewniane, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów wentylacyjnych lub okna plastikowe z zainstalowanymi nawiewnikami, które umożliwią wentylację pomieszczenia.

Współczesne budownictwo jest w stanie zapewnić alergikom bardzo komfortowe warunki do mieszkania. Jeżeli mamy skłonności do alergii, przeszkadza nam nadmiar kurzu czy wilgoci, powinniśmy poważnie podejść do tematu budowy domu. Jednym z liderów na rynku w budowie domów dla alergików jest wspomniana już wcześniej firma ITS z Koszalina.