balustrada
28 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka balustrad ze stali węglowej

Stal węglowa to tworzywo powszechnie wykorzystywane w przemyśle – wykonuje się z niego liczne elementy konstrukcyjne zewnętrzne i wewnętrzne, między innymi balustrady. Z tego artykułu dowiemy się więcej na temat samego tworzywa, jak również produktów z niego produkowanych.

Charakterystyka stali węglowej

Dla laika każda stal to jeden i ten sam rodzaj tworzywa. W rzeczywiści jednak istnieje bardzo wiele różnorodnych odmian tego stopu, różniących się między sobą składem oraz właściwościami fizykochemicznymi. Stal węglowa jest jedną z nich. Jej nazwa może być nieco myląca, sugerująca że stal węglowa to stal zawierające węgiel – nie wyczerpuje to jej prawdziwej definicji, bowiem każdy rodzaj stali stanowi połączenie węgla z żelazem. W jej składzie znajdziemy również domieszki innych pierwiastków, np. aluminium, manganu, krzemu, miedzi. Co zatem czyni stal węglową?

– Kluczowe są proporcje między poszczególnymi pierwiastkami – mówi przedstawiciel firmy Farma-Tech – Stalą węglową nazywamy taką stal, w której zawartość wszystkich pierwiastków poza węglem i żelazem jest niższa, niż wartości przyjęte w stosowanych normach. Fachowo stal węglową nazywa się również stalą niestopową. Same stale węglowe dzieli się na wiele podgatunków, w zależności od ich specyficznego składu, właściwości oraz zastosowanie. Jednym z nich są stale węglowe konstrukcyjne, przeznaczone głównie – jak sama nazwa wskazuje – do wykonywania różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych

Charakterystyka balustrad ze stali węglowej

Balustrady ze stali węglowej posiadają dokładnie takie właściwości, jak rodzaj tworzywa, z którego zostały wyprodukowane. Generalnie jednak odznaczają się one:

  • Wysoką wytrzymałością mechaniczną – dzięki temu doskonale znoszą wpływ różnego rodzaju sił, powodujących odkształcenia
  • Dużą odpornością na czynniki zewnętrzne – głównie chodzi tutaj o zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia. Jak większość gatunków stali również stal węglowa podatna jest na korozję w wyniku kontaktu z wilgocią, dlatego balustrady z niej wykonywane powinny poddane odpowiednim procesom zabezpieczającym, lakierowaniu lub cynkowaniu ogniowemu.
  • Plastyczność – dzięki temu, że stal odznacza się dużą plastycznością, można z niej wykonywać wszelkiego rodzaju projekty, różniące się między sobą kształtem i wymiarami w zależności od indywidualnego zapotrzebowania zleceniodawcy

Rama konstrukcyjne balustrady może zostać wypełniona przy użyciu elementów wykonanych z różnego rodzaju tworzyw – możliwe jest łączenie jej z metalami, tworzywami sztucznymi, szkłem oraz drewnem.