Domy mobilne
12 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Ceny domów mobilnych. Ile to kosztuje?

Domki mobilne od dłuższego czasu robią prawdziwą ogólnoświatową karierę. Konstrukcje tego typu są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej, zarówno w jej północnej, jak i południowej części. W krajach o klimacie bardzo zbliżonym do naszego, takich jak Wielka Brytania czy Holandia są one jednym z najpopularniejszych sposobów na własny domek rekreacyjno-wypoczynkowy. Wiele osób decyduje się też na całoroczne mieszkanie w domkach mobilnych.

Dlaczego warto zdecydować się na domek mobilny?

Własny domek jest częstym obiektem marzeń wielu osób. Posiadanie własnego, choćby niewielkiego budynku otoczonego działką, kojarzy się z niezależnością i uwolnieniem się od kłopotliwego sąsiedztwa, miejskiego hałasu i zanieczyszczonego powietrza. Domek stojący w spokojnej i atrakcyjnej okolicy jawi się jako znakomita alternatywa dla mieszkania w bloku czy kamienicy, jednocześnie pozwalająca na odpoczynek, relaks, zajmowanie się hodowlą roślin, uprawą warzyw, grillowaniem i rozkoszowaniem się kontaktem z przyrodą. Niestety w większości przypadków realizacja takich marzeń napotyka na wiele istotnych przeszkód. Problemem są najczęściej pieniądze, które trzeba by przeznaczyć na taką inwestycję, kłopoty sprawia brak czasu na prowadzenie budowy samodzielnie lub doglądanie wynajętej ekipy. Okazuje się jednak, że wszystkie tego typu trudności można łatwo przezwyciężyć, decydując się na domek mobilny – wyjaśnia przedstawiciel firmy Lark, specjalizującej się w produkcji domów mobilnych i modułowych.

 

Domy mobilne to pełnowartościowe budynki wykonane w technologii szkieletowej na wytrzymałej stalowej ramie, które można wykorzystać jako obiekty wakacyjne,  rekreacyjne, a także jako całoroczne. Są one produkowane jako gotowe do zamieszkania i wyposażone zgodnie z ustaloną z klientem specyfikacją. Ich wielką zaletą jest to, że zgodnie z nazwą można je szybko i łatwo przemieścić w dowolne miejsce oraz ustawić przy minimum formalności. Do tego, by można korzystać z domku mobilnego, zupełnie wystarczy dokonanie odpowiedniego zgłoszenia. Ze względu na zwartą i stabilną konstrukcję połączoną z niedużym ciężarem domek może być posadowiony w niemal każdym miejscu, a wymagania wobec podłoża i sposobu jego przygotowania są nadzwyczaj skromne. W domkach są zamontowane wszystkie niezbędne instalacje, można je więc łatwo podłączyć do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz gazowej. Dla wielu użytkowników duże znaczenie ma też fakt, że domek można bardzo łatwo przenieść w inne miejsce.

Domki mobilne mogą służyć jako typowe domy stawiane na działkach rekreacyjnych i być używane jako miejsce na weekendowe wypady z rodziną lub przyjaciółmi. Umieszczane w atrakcyjnych turystycznie okolicach – w lasach, nad jeziorami, w górach czy nad morzem mogą być wykorzystywane przez właściciela do spędzania wakacji, lecz także wynajmowane. W czasach, gdy tak popularna stała się praca zdalna, domki mobilne okazują się znakomitym miejscem do jej wykonywania, które można sobie stworzyć nawet na podmiejskiej działce przy stosunkowo niskich nakładach, a co ważne, przy wysokim komforcie użytkowania. Domy mobilne mogą być bez problemu przystosowane do zamieszkiwania przez cały rok dzięki efektywnej termoizolacji i skutecznie działającemu ogrzewaniu gazowemu lub elektrycznemu, które można połączyć z panelami fotowoltaicznymi.

Czym charakteryzują się domki mobilne?

Domki mobilne są ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy szukają możliwości zamieszkania wśród zieleni, w cichej i spokojne okolicy za miastem lub na jego obrzeżach. Wielką zaletą domków tego rodzaju jest możliwość dostosowania najważniejszych parametrów do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dom mobilny w zależności od modelu może mieć powierzchnię od około 19 do aż 50 metrów kwadratowych przy szerokości od 2,9 do 6 metrów i długości między 6,6 a 12,5 metra. Najmniejsze z dostępnych wariantów mieszczą w sobie kuchnię połączoną z pokojem dziennym, oddzielną łazienkę oraz jedną sypialnię. W największych można znaleźć 3 albo 4 pomieszczenia oraz oddzielną toaletę i łazienkę. Dodatkowo przy wielu domkach może się znajdować zadaszony lub odkryty taras. W domkach mobilnych może w komfortowych warunkach zamieszkać – w zależności od wielkości domku i konkretnego wariantu – od 2 do 6 osób, a dwie kolejne będą mogły wygodnie spać na rozkładanej kanapie w pokoju dziennym.

Tym, co zwraca uwagę w przypadku domków mobilnych, jest ich komfortowe i niemal całkowite wyposażenie poza sprzętem TV czy akcesoriami takimi jak pościel czy naczynia. W zależności od wybranego wariantu w domkach może się znaleźć podstawowy bogaty zestaw mebli i niezbędnych akcesoriów obejmujących w pełni urządzoną kuchnię z szafkami, lodówko-zamrażarką, piekarnikiem i płytą gazową, podgrzewaczem wody, zlewozmywakiem oraz wyciągiem kuchennym. W łazience kupujący znajdzie kabinę prysznicową, umywalkę, ceramiczny kompakt, a także meble łazienkowe. W pokoju dziennym wyposażenie podstawowe składa się m.in. z mebli tapicerowanych, stołu i kominka elektrycznego. W dużej sypialni do standardu należy np. łóżko małżeńskie z materacem, a w mniejszych sypialniach oddzielne łóżka pojedyncze z materacami.

Wyposażenie każdego z pomieszczeń można wzbogacić o dodatkowe elementy. W kuchni można zamontować m.in. zmywarkę, pralko-suszarkę, kuchenkę mikrofalową czy pojemny bojler elektryczny. W łazience można zdecydować się np. na grzejnik elektryczny lub termostatyczną baterię prysznicową. Projektując pokój dzienny, można zamówić dodatkowo na większy stół bądź kanapę z funkcją spania. W sypialniach można też wybrać większe łóżka, wygodne krzesło albo dodatkowe oświetlenie.

Każdy domek mobilny jest wyposażony w kompletny system oświetleniowy. Użytkownik może się podjąć decyzję o założeniu systemu klimatyzacyjnego, ogrzewania gazowego lub elektrycznego, ulepszonej izolacji termicznej, a także przygotowaniu obiektu pod instalację paneli fotowoltaicznych do samodzielnego pozyskiwania energii elektrycznej, przystosowaniu pod montaż solarów dostarczających ciepłej wody użytkowej, a także przygotowania pod instalację alarmową.

Dodatkowe korzyści i atrakcyjna cena

Domki mobilne są typowymi obiektami wykończonymi pod klucz. W obiekcie może się znaleźć wszystko, co jest potrzebne do komfortowego korzystania z domku. Poza przestrzenią dorównującą wymiarami sporym mieszkaniom domki wyróżniają się dużą wysokością pomieszczeń, dzięki temu nawet najwyższym użytkownikom nie będzie brakowało miejsca nad głową. Ważne jest też to, że zainstalowane w nich systemy wentylacyjne pozwalają na sprawne pozbywanie się wilgoci, a izolacja termiczna ścian pełni jednocześnie rolę izolacji akustycznej, dzięki czemu hałas z zewnątrz nie dostaje się do środka. Dla wielu użytkowników bardzo ważne będą szerokie możliwości, jeżeli chodzi o dobór mebli. Wielkim plusem są duże przeszklenia zapewniające sporą ilość światła dziennego.

Ważną cechą domków mobilnych jest atrakcyjny design. W ofercie producenta znajdują się zarówno projekty utrzymane w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym, dobrze wkomponowujące się w otoczenie. Zaletą domków jest też ich konfigurowalność. Zamawiający ma możliwość wyboru koloru i faktury materiału, z jakiego będą wykonane ściany zewnętrzne. Może zdecydować się na jedną z dostępnych barw pokrycia dachowego, rynien, a także ram stolarki otworowej. Od kupującego zależy kolor wykładziny podłogowej oraz wygląd korpusów mebli oraz ich frontów. Dostępne są rozmaite rodzaje blatów kuchennych. Wszystkie przesłony okienne – zasłony, rolety czy plisy mogą być również wybrane z pokaźnego zestawu kolorów i materiałów.

Domek mobilny jest alternatywą dla obiektów wykonywanych w tradycyjnych technologiach murowanych czy drewnianych. Ustawienie gotowego domku może być wykonane w ciągu kilku godzin, co sprawia, że pod względem czasu potrzebnego na wykonanie inwestycji bardzo trudno mu dorównać. Największym plusem jest jednak cena. Choć ostateczny koszt całości może być bardzo zróżnicowany, ponieważ zależy od wielu czynników – wielkości wybranego modelu domku, jego wersji, poziomu wykończenia oraz zamówionych opcji dodatkowych, to jednak w większości przypadków najniższa cena, jaką trzeba zapłacić za tego rodzaju obiekt, jest bardzo zbliżona do kwoty, którą trzeba przeznaczyć na nowe auto średniej klasy. W zbliżonym przedziale cenowym nie sposób znaleźć bardziej atrakcyjnej oferty, tym bardziej, że kupujący otrzymuje nawet w wersji standardowej obiekt gotowy do zamieszkania.