Centralne ogrzewanie z kotłem elektrodowym
22 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Centralne ogrzewanie z kotłem elektrodowym – krok po kroku

Kocioł elektrodowy to wydajne, ekonomiczne i przyjazne środowisku urządzenie, które można połączyć z centralnym ogrzewaniem. Elektroda zużywa relatywnie mało energii, a ponadto jest łatwiejsza do zainstalowania i ma wyższą efektywność. Wiele osób zastanawia się natomiast nad tym, w jaki sposób działa system i jak go wdrożyć. Można się tego dowiedzieć między innymi z poniższego artykułu.

Zastosowanie kotłów elektrodowych jako metody ogrzewania

Kotły elektrodowe sprawdzają się w kontekście ogrzewania garaży, domów letniskowych, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Można je zastosować także do hal produkcyjnych.

Sprawdzą się zwłaszcza u tych inwestorów, którzy dbają o ekologię oraz cenią sobie komfort i wygodę. Ponadto jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku właścicieli domów korzystających z instalacji fotowoltaicznych. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by połączyć fotowoltaikę z kotłem elektrodowym.

Jaka jest zasada działania kotła elektrodowego?

Zasada funkcjonowania kotłów elektrodowych nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko opiera się na prostej zasadzie. Ogrzewanie elektrodowe działa dzięki poruszającym się cząsteczkom cieczy. Ruch jest wywoływany przepływem prądu przez zanurzone elektrody. Zderzające się cząsteczki wytwarzają natomiast energię kinetyczną, która jest przekształcana na przenoszoną do cieczy energię cieplną.

Ogrzewanie elektrodowe w przypadku kotłów elektrodowych opiera się zatem na wydzielaniu ciepła. Odbywa się to za sprawą tego, że prąd przepływa przez ośrodek ciepły połączony ze źródłem energii elektrycznej za pośrednictwem elektrod.

Natomiast zderzające się ze sobą cząsteczki cieczy wytwarzają energię kinetyczną, która zamieniana jest w energię cieplną przenoszoną do cieczy.