5 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Cechy idealnego domu dla osób starszych

Rynek nieruchomości pełen jest ofert domów dla rodzin z dziećmi, mieszkań dla singli i atrakcyjnych lokali dla młodych, rozważających skorzystanie z programu MDM. Jednak dobrego miejsca do życia potrzebują przecież nie tylko osoby w sile wieku. Jak prezentuje się propozycja deweloperów dla starszych?

Wielopokoleniowe rodziny mieszkające pod wspólnym dachem to w dzisiejszych czasach rzadkość – zauważa nasz rozmówca z firmy EKODOMY.

Obecnie młodzi ludzie starają się jak najszybciej opuścić rodzinne gniazdo i bardzo często zmieniają miejsce zamieszkania, w zależności od tego, gdzie widzą szansę na znalezienie pracy. W takiej sytuacji rodzice dorosłych dzieci zostają sami, często w domach zbyt dużych i niewygodnych w użytkowaniu przez osoby starsze. Czym powinien charakteryzować się idealny dom dla seniora?

Wygodny dom na jesień życia

Dom dla osoby starszej powinien być przede wszystkim wygodny. Musimy bowiem pamiętać, że upływ czasu wiąże się dla nas nie tylko z coraz większym życiowym doświadczeniem i mądrością, ale z drugiej strony również ze stopniową utratą sił witalnych. Dlatego w domu na jesień życia nie powinniśmy napotykać żadnych zbędnych przeszkód.

Ułatwienia w poruszaniu się należy mieć na uwadze zarówno przy projektowaniu detali architektonicznych w łazience (np. rezygnacja ze zbędnych progów i stopni), ale też ogólnego rozkładu pomieszczeń. Najlepiej sprawdzą się otwarte przestrzenie z jak najmniejszą ilością przegród.

Dobrym pomysłem jest lokalizacja wszystkich pomieszczeń użytkowych na parterze. W ten sposób zdejmujemy z domowników obowiązek regularnego pokonywania schodów. Ewentualna górna kondygnacja sprawdzi się natomiast, jeżeli planujemy często przyjmować gości. Poddasze użytkowe to świetny pomysł na wygospodarowanie pokojów gościnnych dla dzieci i wnuków. Dodatkowy pokój sprawdzi się też w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali dodatkowej pomocy w domu.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja domu dla osoby starszej, która z jednej strony ceni sobie ciszę i spokój, z drugiej jednak powinna mieć łatwy dostęp do sklepów, ale także przychodni zdrowia. Preferowane są zatem okolice większych aglomeracji, dobrze skomunikowane z miastem, ale zlokalizowane na uboczu, z dala od szumu i zgiełku.

Takie zaciszne działki, dostępne np. w okolicach podwarszawskich Kątów i Góry Kalwarii, mają jeszcze jedną ważną zaletę. Jest nią możliwość wygospodarowania niewielkich ogródków, umożliwiających mieszkańcom aktywny wypoczynek. Świetnym rozwiązaniem w parterowych domkach dla osób starszych są też duże tarasy, stanowiące przedłużenie przestrzeni użytkowej domu i miejsce relaksu na świeżym powietrzu dla tych lokatorów, którym trudność sprawiałoby zorganizowanie wyjścia na spacer.