26 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Cechy dobrych paneli ogrodzeniowych

Spośród wielu dostępnych możliwości zabezpieczenia terenu domów prywatnych i przedsiębiorstw, panele ogrodzeniowe należą do najbardziej praktycznych. Trwałe, niedrogie i proste w montażu pozwalają w łatwy i szybki sposób odgrodzić obszar o dowolnej powierzchni. Oczywiście, by takie ogrodzenie spełniało stawiane przed nim zadania, musi być wzniesione z elementów wysokiej jakości.

Charakterystyka paneli ogrodzeniowych

Zanim opiszemy to, co właściwie widzimy na co dzień chcielibyśmy oznajmić, że mamy panele ogrodzeniowe ze stali nierdzewnej – 304. Koszt jednego panela 145×250 cm około 300 zł. Warto się zastanowić – to absolutna nowalijka – panel ma 3 przegięcia, wygląda naprawdę inaczej – bardziej disagnersko i elegancko.

Ale w zakresie dotychczasowych opcji:

Inwestorzy, którzy szukają niedrogiego sposobu na ogrodzenie posesji, zwykle biorą pod uwagę dwie możliwości: montaż siatki ogrodzeniowej lub paneli. W przeciwieństwie do siatek panele pozwalają stworzyć ogrodzenie sztywne, a zarazem elegantsze i bardziej wytrzymałe.

Dużą zaletą ogrodzeń z kratownic jest możliwość dopasowania i montażu pasujących bram oraz furtek. W odróżnieniu od standardowych siatek, ogrodzenia panelowe zapewniają bardzo dobre wsparcie nawet stosunkowo ciężkim bramom przesuwnym.

Ogrodzenia panelowe należą do rozwiązań systemowych, w których poszczególne przęsła druciane łączy się za pomocą słupków. Na trwałość i solidność ogrodzenia wpływa przede wszystkim grubość drutu i zabezpieczenia antykorozyjne – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu Siatkowy.com.

Dobre panele ogrodzeniowe, czyli jakie?

Przęsła do ogrodzeń panelowych mogą mieć różne wymiary. Wysokość pojedynczego przęsła najczęściej wynosi ok. 1,5 m. Dla panelu o takiej wysokości konieczne jest zastosowanie co najmniej trzech poziomych wzmocnień z grubszego drutu, a przy wyższych – oczywiście więcej.

Szerokość paneli wykorzystanych w danym ogrodzeniu przekłada się na ilość potrzebnych słupków wspornych. Chcąc ograniczyć ilość niezbędnych słupków, możemy więc sięgnąć po szersze kratownice o długości nawet 3 metrów. W takiej sytuacji szczególnie istotna jest jednak wytrzymałość pojedynczego elementu.

Aby panel był odporny na odkształcenia i posiadał właściwą wytrzymałość, poszczególne druty pionowe powinny posiadać grubość nie mniejszą nić 5 mm, a rozstaw między nimi nie powinien przekraczać 5 cm.

Absolutną nowością są uruchomione przez nas panele ze stali nierdzewnej –  stal 304, chromonikiel. Zaczęliśmy o panela o wysokości 145 cm. Proszę szukać w dziale “stal nierdzewna” naszego sklepu.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, szalenie istotną kwestią są zabezpieczenia antykorozyjne. Dla uzyskania nierdzewnych paneli ogrodzeniowych stosuje się dwie techniki: powlekania drutów zabezpieczeniem z tworzyw sztucznych lub ocynkowania. Choć pierwsza z metod jest stosunkowo droższa (o ok. 10%), jej dużą zaletą jest poprawa wyglądu ogrodzenia. Barwione tworzywo zabezpieczające metal podnosi estetykę całości. Z kolei ocynkowanie, choć jest tańsze i nie daje tak dobrych efektów estetycznych, skutecznie zabezpiecza ogrodzenie przed rdzą i zapewnia mu trwałość dochodzącą co najmniej kilkudziesięciu lat.